V lesích se hromadí vytěžené dříví, které není kam odvézt. Většina pil omezila kvůli pandemii provoz
Pandemie nového typu koronaviru zastavila také zpracování dřeva z lesů na jihu Moravy. U cest se hromadí vytěžené dříví. Lesníci ho nemají, kam odvézt. Pily omezily provoz a často nepřijímají zakázky. Vázne i export do zahraničí. Jak dlouho bude útlum trvat, nikdo neví.
„Téměř kolem každé odvozní cesty máme obrovské hromady dřeva. Vypadají jako tunely – mají 50 metrů a jsou 4 metry vysoké,“ popisuje hajný Ondřej Pálka v lesích nedaleko Lažánek na Brněnsku.
„Museli odjet zahraniční pracovníci, což byla v lesním sektoru velká výpomoc. A potom byli zastaveni pendleři, kteří byli například v pile Retz hlavní pracovní silou, kam naše společnost dodávala velké množství dřeva,“ říká Monika Neshybová, mluvčí Lesů města Brna.
„Také je problém s odbytem řeziva. Snažíme se hledat trhy, které jsou ještě otevřené, ale situace se neustále vyvíjí. Uvidíme, co bude dál, ale není to úplně příznivé,“ dodává vedoucí Polesí Bílovice nad Svitavou Pavel Podlipný.
Kalamita jménem kůrovec
Obchodování vázne také kvůli masivní těžbě kůrovcového dřeva. Stromy se musí hned po pokácení zbavit kůry, případně chemicky ošetřit, aby se kůrovec nešířil dál. I tak jsou ale klády u cest velkým rizikem. „Zpracování kůrovce by mělo být co nejrychlejší. Pokud ho necháme ležet na skládkách v lese, tak se může stát, že kůrovec vylítne z toho natěženého dřeva do ještě zdravého porostu.“
Ministerstvo zemědělství lesníky postupně odškodňuje. „Jde zejména o finanční příspěvek na zmírnění dopadu kůrovcové kalamity. Nyní se vyplácejí kompenzace za rok 2017 a 2018 v celkové výši 2,8 miliardy korun. A připravuje se navazující výzva za odškodnění roku 2019,“ připomíná mluvčí resortu Vojtěch Bílý.
Lesníci i díky tomu investují do nové výsadby. Školní lesní podnik Křtiny a Lesy města Brna by jen letos měly dohromady vysázet téměř dva miliony stromů.
Související
-
Lesníci Mendelovy univerzity v okolí Brna vysadí půl miliónu nových stromů, pomáhají i studenti
Lesníci Mendelovy univerzity vysází do konce dubna asi půl miliónu nových stromů.
-
Lignit v půdě může pomoci v boji se suchem. Vědci ho testují na vysušených polích na jihu Moravy
Vědci na Hodonínsku testují, jak by lignit mohl pomoci v boji se suchem.
-
Zemědělcům na jihu Moravy chybí stovky sezónních brigádníků. Sazenice zeleniny nemá kdo vysázet
Zemědělcům na jihu Moravy kvůli uzavřeným hranicím chybí sezónní pracovníci ze zahraničí. Nemohou kvůli tomu zahájit například jarní sadbu zeleniny.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka


Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka