V Kozojídkách zachránili starou sušírnu tabáku. Po rekonstrukci jí najdou nové využití

6. srpen 2023 07:00

Na jižní Moravě se ještě před pár desítkami let ve velkém pěstoval tabák. Dokladem toho jsou sušárny tabáku rozeseté v několika obcích v okolí Veselí nad Moravou. Dřevostavby ale chátrají a pomalu mizí. Jednu z nich se rozhodli zachránit v Kozojídkách. Obec budovu koupila a tento týden ji místní za pomoci jeřábu přesunuli ze soukromé zahrady na veřejné prostranství v areálu vinných sklepů.

Stěhování sušírny tabáku v Kozojídkách

Příprava sušárny na její přesun zabrala partě místních mužů několik dní. Původně stála asi o sto metrů dál. Na nákladním autě ji nejprve převezli po silnici kolem rybníku. Posledních dvacet metrů na předem vybrané místo s vybetonovanými základy absolvoval domek zavěšený za rameno jeřábu.

Neobvyklá podívaná na dřevěnou stavbu vznášející se nad korunami stromů přilákala několik místních. Přišla i Božena Hlahůlková, která si sušárnu v akci pamatuje z dětství: „To už je takových 56 roků. Lezli jsme tam a věšeli šňůry tabáku. Nejdřív to bylo mokré, potom se to zase přehazovalo, suché se dávalo do vázanek a na Vánoce se to odváželo do tabačky.“ Podobnou sušárnu měl dřív ve vsi skoro každý dům. „To už je skoro všechno pryč. Ale ještě by se našly v Kozojídkách tři nebo čtyři,“ dodává Hlahůlková.

Sušírna tabáku v Kozojídkách

Sušárnu teď čeká kompletní rekonstrukce. „Chtěli bychom z toho udělat takové symbolické místo, kde by se ukázalo, jak se ten tabák sušil,“ plánuje nezávislý starosta Kozojídek Otakar Březina. „Co se týče dalšího využití, záleží na lidech, jak to pojmou. Dokážu si představit, že tam bude hrát cimbálová muzika v létě, bude to krásně zastíněné a bude se tam tančit v krojích. Využití by mělo být kulturně-společenské.“

První akcí v přesunuté sušárně by mohli být zdejší Martinské hody 11. listopadu.

Spustit audio

Související