V jihomoravských domovech seniorů mobilní týmy naočkovaly téměř pět tisíc klientů a zaměstnanců

22. leden 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Mobilní vakcinační tým z Fakultní nemocnice u sv. Anny očkuje ve Velkých Opatovicích

V domovech seniorů v Jihomoravském kraji dostalo dosud očkování proti nemoci covid-19 4 800 klientů a zaměstnanců. Vyráží za nimi mobilní zdravotnické týmy, zatím pravidelně z obou brněnských fakultních nemocnic.

Mobilní vakcinační tým z Fakultní nemocnice u sv. Anny očkuje ve Velkých Opatovicích

Do Velkých Opatovic, kam jede tým z Fakultní nemocnice u sv. Anny tentokrát, je to z Brna zhruba hodina cesty. Po vytažení z hlubokého zamražení udrží zdravotníci ampule trvanlivé i několik dní. „Na ten transport máme ledničku, která je trvale připojena na elektrickou síť, má záložní baterie,“ popisuje vedoucí lékař mobilního očkovacího týmu svatoanenské nemocnice Libor Urbánek.

Ve Velkých Opatovicích zastavuje tým na proočkování domova s lidmi se zdravotním postižením. Nemoc covid-19 už zařízení podle ředitelky Marie Wetterové postihla dvakrát. Přesto tady ze 160 klientů a zaměstnanců dostane první dávku tentokrát 114 lidí, tedy ne všichni.

„Většinou opatrovníci nechtějí a potom podle momentálního zdravotního stavu – mají třeba horečnaté onemocnění nebo berou antibiotika,“ doplňuje Wetterová.

Mobilní vakcinační tým z Fakultní nemocnice u sv. Anny očkuje ve Velkých Opatovicích

S různými dezinformacemi ohledně vakcín proti covidu-19 se lékař Libor Urbánek setkává poměrně často. „Většinou se to podaří rozhovorem a pravdivým přístupem bez zastírání údajů – tak se podařilo uvést informace na pravou míru většině klientů.“

Místní zdravotnický personál je připraven a pomůže s očkováním. „Naučí se to a připraví se, když by bylo potřeba – že by se jim sem doručila jen lahvička a oni by naočkovali šest klientů,“ popisuje Urbánek.

Podle kraje už druhou dávku dostalo zhruba 900 klientů a zaměstnanců domovů pro seniory. Zájemců o očkování je v domovech 5 500.

S dobrou náladou se odehraje celé očkování. Zdravotníci pobíhají po pokojích, ale stačí s klienty prohodit jen pár slov, i přesto se celý proces trochu protahuje – a to právě kvůli typu zařízení, ve kterém se nacházíme. „Je snížena úroveň spolupráce, takže k sobě potřebujeme více personálu, který je uklidní.“

Jeden mobilní tým zvládne za den naočkovat zhruba 200-300 lidí. Do Velkých Opatovic se k druhému kolu vakcinace vrátí za zhruba tři týdny.

Spustit audio

Související