V Ivančicích obnovují tradici pěstování chřestu. První letošní sklizeň poputuje k dobrovolníkům

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Chřest (ilustrační foto)

Jednou z největších tradic Ivančic na Brněnsku bylo v minulosti pěstování chřestu. Před dvěma lety vznikl nápad, jak tradici oživit.

Město tehdy založilo novou chřestovnu. Místní zelenina se letos poprvé měla objevit na chřestových slavnostech. Jenže ty se letos kvůli koronavirovým opatřením neuskuteční. Ani samotnému chřestu se navíc kvůli hrabošům, suchu a mrazíkům letos nedaří.

Vliv počasí i koronaviru

„V té první fázi, kdy to namrzne, tak je chřest sytě zelený a postupně začne vodnatět. Jak se přes den zvyšuje teplota, tak výhon začíná uvadat, až si téměř lehne.“ Městská zahradnice Marie Navrátilová obchází půl hektaru velké pole téměř denně. Zatím sklidila jen několik malých bedýnek. Kromě pomrzlého chřestu nachází i ten, který poškodilo sucho. „Úplně tenké výhonky, tenčí než tužka. Vedle roste další, stejně slabý. Ta rostlina potřebuje nabrat zpátky sílu do kořenů, aby opět narostly stejně silné výhony,“ vysvětluje.

Ivančice jsou pěstováním chřestu proslulé. „Spousta místních jsou patrioti a jsou na to hrdí a byli zklamaní, když tady ty chřestovny zanikly. A taky čekali, že ten letošní chřest už opravdu vyběhne,“ dodává Navrátilová.

Letos bez slavností chřestu

Květnové slavnosti musela radnice odložit kvůli epidemii koronaviru. „Vláda nařídila veškeré akce zrušit, neměli jsme jinou možnost. Přípravy probíhají déle než dva tři měsíce, takže už jsme začátkem dubna věděli, že to nebude,“ vysvětluje starosta Ivančic Milan Buček.

Letošní sklizeň – po letech prvního – ivančického chřestu radnice zdarma rozdá dobrovolníkům, kteří pomáhali ve městě v boji s koronavirem.

autor: tip
Spustit audio

Související