V Brně začne o letních prázdninách oprava autobusového nádraží Zvonařka

Ústřední autobusové nádraží Zvonařka a okolní areál

Oprava ústředního autobusového nádraží Zvonařka v Brně začne o letních prázdninách. Ve čtvrtek to na veletrhu Urbis potvrdila společnost ČSAD Brno-město holding, která nádraží vlastní.

Kompletní rekonstrukce bude stát přes 100 milionů korun. Firma čekala, až jí ministerstvo pro místní rozvoj schválí poskytnutí dotace ve výši asi tří čtvrtin nákladů.

Nádraží vzniklo ve druhé polovině 70. let za kapacitně nedostačující nádraží u hotelu Grand. Architektonicky je projevem brutalismu a v Brně platí za nepřívětivé a ponuré místo. Na vizi jeho proměny pracovali před dvěma lety brněnští architekti Ondřej Chybík a Michal Krištof.

Při rekonstrukci vznikne nová odbavovací hala naproti Vaňkovce u Opuštěné ulice a celý prostor dostane nové osvětlení, protože kvůli betonové střeše, na níž je parkoviště, je prostor i za slunečného dne tmavý. „Architektonicky se nám nádraží líbí, jen je potřeba ho celé očistit,“ řekl před lety Chybík.

Původně se mělo začít stavět loni, kvůli průtahům se žádostí o dotaci se to ale nestihlo. „Chceme začít po vybrání firmy co nejdříve, i kvůli technologickým postupům, které jsou závislé na počasí,“ uvedl předseda představenstva Antonín Grund. Hotovo by mělo být do konce roku 2020.

Spustit audio
autor: Tomáš Kremr|zdroj: ČTK

Související