V Brně podepsala koaliční smlouvu ODS s lidovci, Piráty a ČSSD

Podpis koaliční smlouvy v Brně. Zleva: Oliver Pospíšil, Petr Hladík, Markéta Vaňková a Tomáš Koláčný
Podpis koaliční smlouvy v Brně. Zleva: Oliver Pospíšil, Petr Hladík, Markéta Vaňková a Tomáš Koláčný

Zástupci stran po necelém měsíci vyjednánávání podepsali koaliční smlouvu. V opozici skončí vítězné hnutí ANO s dosavadním primátorem Petrem Vokřálem a hnutí SPD. Podle navržené primátorky Markéty Vaňkové z ODS by mohlo ustavující zastupitelstvo potvrdit nové vedení koncem listopadu.

V jedenáctičlenné radě bude mít ODS čtyři zástupce. Kromě Vaňkové bude náměstkem Robert Kerndl, radními pak David Grund a Petr Kratochvíl. ODS bude spravovat oblast investic, dopravy, sociálních služeb, marketingu a cestovního ruchu. Uvolněnou, tedy placenou zastupitelkou pro cestovní ruch bude Kristýna Švarcová (ODS). Uvolněnou předsedkyní finančního výboru by se měla stát Andrea Pazderová z ODS.

Čtěte takéNejen Praha či Brno: vítězové voleb jdou do opozice také v devíti okresních městech

Tři místa v radě bude mít KDU-ČSL. Prvním náměstkem zůstane Petr Hladík, jako radními budou Jaroslav Suchý a Filip Chvátal. Lidovci se budou starat o zdravotnictví, školství, sport, územní plánování a životní prostředí.

V radě budou také tři Piráti. Náměstkem se stane předseda brněnské organizace strany Tomáš Koláčný. Radním pro kulturu se stane Marek Fišer, který je v Brně známý pořádáním dobrovolných prací na zvelebení chátrajícího fotbalového stadionu za Lužánkami. Pod Piráty bude spadat oblast majetku, kultury, participace veřejnosti, informačních technologií, strategie a analýzy dat. Uvolněným zastupitelem pro informační technologie bude Ondřej Kotas. Za ČSSD bude jediným radním náměstek Oliver Pospíšil. Starat se bude o bydlení a správu majetku.

Markéta Vaňková (ODS)

Koalice ODS, KDU-ČSL, Piráti a ČSSD nahradí dosavadní vedení složené z hnutí ANO, Žít Brno s podporou Pirátů, KDU-ČSL, Strany zelených a TOP 09. Žít Brno, SZ a TOP 09 už se do zastupitelstva nedostaly. Volby v Brně vyhrálo hnutí ANO, které však skončí v opozici. ANO se přitom po volbách domluvilo na koalici s ODS, se kterou mělo většinu v zastupitelstvu, ale přibralo ještě KDU-ČSL a ČSSD. Přestože zástupci stran oznámili tuto koalici vedenou ANO na tiskové konferenci, další den nastal zvrat a na koalici se domluvili zástupci ODS, KDU-ČSL, Pirátů a ČSSD, čímž vítězné ANO vyšachovali.

ANO má 18 mandátů, ODS 14, KDU-ČSL osm, Piráti šest, ČSSD pět a SPD čtyři mandáty. V zastupitelstvu je 55 lidí.