Úterní Noční linka: Je životní energie dar v genech nebo tvrdá práce?

9. březen 2021

Je životní energie a aktivita dar, se kterým jsme se narodili? Někdo má zkrátka životní energie více a někdo méně a nedá se s tím nic dělat? Nebo úroveň své životní energie můžeme zvyšovat způsobem svého myšlení, konání, stravování? Jaká je vaše životní energie?

Často, když cítíme nedostatek energie, toužíme moci se dobít stejně, jako dobíjíme mobil nebo notebook. Přitom téměř každý člověk má někde poblíž živoucí příklad někoho, kdo je plný energie vždycky – a může to být třeba i jeho vlastní babička nebo jiný daleko starší člověk. Protože nevíme, jak energii dobít, obracíme se k nárazovým prostředkům: naléváme se kávou, o víkendu vyspáváme až do pozdního odpoledne nebo pustošíme regály s energetickými nápoji v nejbližším supermarketu. Přitom životní energií je vybaven každý. Někdo jí má více, jiný méně, ale mají ji všichni. Problémem mnohých z nás je možná skutečnost, že zbůhdarma a nesmyslně svoji energii utrácíme, plýtváme s ní na všechny strany, aniž bychom si toho sami byli vědomi.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.