Úřady práce můžou od nového roku strhávat část sociálních dávek na nezaplacené pokuty
10. leden 2022
Od ledna můžou úřady práce neplatičům pokut krátit část dávek v hmotné nouzi. Peníze poputují na zaplacení pokut.
O příspěvek na živobytí nebo doplatek na bydlení můžou lidé přijít například za opakované porušování veřejného pořádku nebo zanedbávání školní docházky u dětí.
Novinku chtějí aktivně využívat třeba ve Znojmě, ombudsman Stanislav Křeček ji ale kritizuje. Připojil se proto k několika senátorům, kteří podali návrh Ústavnímu soudu na zrušení části právního předpisu.
„Obce mají jen málo reálných možností, jak se bránit proti lidem, kteří nic nerespektují – neplatí, dělají si, co chtějí. Na druhou stranu, odebráním sociálních dávek, to je selhání právního státu,“ říká Křeček.
Mohlo by vás zajímat
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Právník: Ne každá země má v čele velkopodnikatele. Naše legislativa ke střetu zájmů je proto konkrétnější
-
Nejsou potřeba, odmítl Nacher po sérii otázek pojistky proti náhlým změnám nového zákona o ČRo a ČT
-
Odškodné po očkování? Prymula: Rozsudek umožňuje spravedlivé posouzení případů, kde došlo k újmě
-
Vládní poslanci předložili změnu lex Babiš. Ruší plošný zákaz dotací pro firmy člena vlády