Unikátní výzkum brněnských vědců. Na hojivé náplasti získali grant 30 milionů

03306482.jpeg

Na vývoj speciálních náplastí pro hojení ran získali brněnští vědci třicet milionů korun z evropského grantu. Na podobný příspěvek přitom dosáhnou jen asi čtyři procenta žadatelů. Brněnští vědci teď budou dva roky vyrábět speciální náplasti a gely, které mají urychlit například hojení ran diabetiků nebo popáleniny.

Vědci z brněnské Masarykovy univerzity našli způsob, jak udržet proteiny pro hojení ran déle živé.

„Můžete si to laicky představit jako náplast, na které budete mít nejen polštářek, který vám ránu odizoluje a ochrání, ale i aktivní látku, která umožní zahájení hojení, jeho urychlení nebo vyšší účinnost,“ říká ředitelka projektu Enantis Veronika Štěpánková.

Čtěte také

„Nejvíc přímočaré jsou náplasti, případně hydrogely nebo spreje,“ dodává. Právě přetvoření proteinu ve formě bílého prášku na lépe použitelné formy je teď hlavní úkol jejího týmu. Na vývoj gelů a náplastí poputuje většina z třicetimilionové dotace.

Podle Davida Uhlíře z Jihomoravského inovačního centra je projekt jediný svého druhu v Evropě. „Nesou velký potenciál změnit situaci na tomto trhu a přijít s nějakou radikálně inovativní věcí,“ vysvětluje Uhlíř. První hojivé náplasti by měly být hotové do dvou let.