Umírání a smrt dětí před nebo po narození je ve společnosti stále tabu, říká dětský lékař Jan Hálek
Blížící se narození miminka je spojeno s radostí a nadějí. Lidé očekávají, že pak bude následovat dlouhý život. Mnohdy ale v těchto chvílích přichází naopak smrt. I proto jde podle lékaře Jana Hálka o dramatické a emočně velmi těžké situace.
Narození a smrt se totiž dostávají těsně vedle sebe. A právě to, že jde o situaci spojenou s obrovským šokem, že k ní může dojít kdykoli a kdekoli – třeba v jakékoli nemocnici, pak také určuje specifičnost perinatální paliativní péče. Velký důraz je v ní kladen na komunikaci a také na to, aby základní paliativní péči uměl poskytnout každý zdravotník.
Další úrovní jsou posléze paliativní specialisté, fungovat musí ale podle Hálka obě úrovně, jinak bude systém paliativní péče kulhat. „Komunikovat s rodiči o nepříznivé diagnóze jejich dítěte se dá naučit. Co se ale naučit nedá, je respekt k druhému, kdy si plně uvědomíme, že ten druhý je jiný než my, že má v sobě mnoho věcí nastaveno odlišně.“
Slova jako umírání a smrt by se z komunikace o nepříznivé diagnóze neměla podle Hálka vynechávat a důležitá je také pravdivost. To znamená vždy v těchto situacích říkat pravdu, neomlouvat nebo nezměkčovat.
Jaká jsou specifika a aktuální výzvy perinatální paliativní péče? A jak mluvit o umírání a smrti? Ptá se redaktorka Karolina Antlová, poslechněte si rozhovor.
Související
-
Věděla jsem, že jestli si ho pochovám, pukne mi srdce, říká Zuzka o porodu mrtvého syna
„Běžně se stává, že žena odchází po porodu mrtvého dítěte z nemocnice, v ruce má pár papírů s kontakty a to je vše, co jí je systém schopný zajistit,“ říká porodní bába.
-
Plešouni připomínají Byl jednou jeden život. „Nechtěla jsem, aby rakovina byla tabu,“ říká autorka
Eliška Podzimková se věnuje animovanému seriálu Plešouni na pomoc dětským onkologickým pacientům. Odrážejí se v něm i její vlastní zkušenosti s onkologickou nemocí.
-
Paliativní péče má hrát roli koordinátora v odcházení, tvrdí paliatr Ladislav Kabelka
„Čím jsem starší, tím víc usiluji o to, aby mě život bavil a dával smysl. Abych tady byl pro druhé,“ říká paliatr Ladislav Kabelka. V oboru se pohybuje přes dvacet let.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka


Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.