Uličkami Stínadel se žlutým špendlíkem v klopě. Před 80 lety začaly vycházet Rychlé šípy

17. prosinec 2018

Komiks Jaroslava Foglara Rychlé šípy, který začal vycházet 17. prosince 1938 na zadní straně časopisu Mladý hlasatel, oslovuje další generace čtenářů.

Děti mají stále o příhody Mirka Dušína, Jarky Metelky, Jindry Hojera, Červenáčka a Rychlonožky zájem. Pětice Rychlých šípů se navíc stala součástí popkultury. Rychlé šípy a komiksové sešity, které nakreslili Jan Fischer, Václav Junek, Bohumír Čermák a Marko Čermák, souborně vyšly v Olympii v letech 2012 a 2013 a zařadily se mezi nejprodávanější tituly literatury pro mládež. Počet prodaných výtisků však nakladatelství nesdělují.

Tajemná Stínadla mají svoji mapu. Pavel Čech ji tvořil čtyři měsíce

Pavel Čech namaloval detailně legendární Stínadla

Kde je opuštěný kostel svatého Jakuba, ve kterém tajemní Vontové volili své vedení? A kde ve Stínadlech rostl jinan, jehož listy byly symbolem klanu uctívačů ginga?

„Na příští rok připravujeme knihu k uctění památky Jaroslava Foglara, kterou představíme na veletrhu Svět knihy Praha v květnu 2019, abychom tímto tématem oslovili co nejvíce lidí,“ sdělil zástupce nakladatelství Olympia Tomáš Hejna. Vedle toho Olympia již dříve vyhlásila na veletrhu Svět knihy Literární cenu Jaroslava Foglara.

Mapa Stínadel v brněnském rozhlase

Unikátní mapu foglarovských Stínadel najdete překvapivě ve vstupu do budovy brněnského rozhlasu na Beethovenově ulici v Brně. Detailní mapu Stínadel vytvářel po dobu čtyř měsíců brněnský výtvarník Pavel Čech, který jeden autorský tisk rozhlasu věnoval. „Když ke mně přicházeli přátelé, překrýval jsem ji obřím prostěradlem, do poslední chvíle jsem ji tajil,“ prozradil.

Rychlé šípy Jaroslava Foglara ilustroval Jan Fischer (ilustrační foto)

Vše v mapě odpovídá líčení Jaroslava Foglara. Kterými uličkami klub Rychlých šípů utíkal před společenstvem Vontů, kde byly Červené schody skrývající pod pětibokým kamenem vontskou kroniku, ale i kam zněl zvuk zvonu Dunivá Kateřina. „Nakonec jsme našli jako špatně zanesenou jednu uličku, líčenou v poslední knize stínadelské trilogie Tajemství Velkého Vonta. Ta měla být o jednu vedle,“ jak se svěřil sám autor.

autor: Český rozhlas Brno | zdroj: ČTK
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Nenechte si ujít kouzlo staré Číny s Hankou Maciuchovou

Ondřej Kepka, režisér a moderátor

Ondřej Kepka

Tajný deník čínské císařovny

Koupit

Románové zpracování životního příběh císařovny vdovy Cch'-si, která se jako mladá dívka Jehonala stala konkubínou císaře a díky mimořádné inteligenci, intrikám i krutosti dokázala postupně vystoupat na vrchol a na půlstoletí se stát faktickou vládkyní Číny.