Ukončené očkování proti covidu-19 má na jihu Moravy asi polovina obyvatel

17. srpen 2021

Zdravotníci na jihu Moravy podali už přes jeden milion dvě stě tisíc dávek vakcín proti covidu-19. Ukončené očkování má v regionu asi 600 tisíc lidí. To znamená, že kompletní ochranu před virem má zhruba polovina populace kraje. Část dávek ale nemocnice musely zlikvidovat.

Zdravotníci nepodali 638 dávek, to jižní Moravu v počtu znehodnocených vakcín řadí v mezikrajském srovnání na druhou příčku hned za Moravskoslezský kraj. Každá vakcína má svou životnost a k tomu, aby vydržela co nejdéle, musí být také řádně skladována. Nejvíce dávek (504) museli zdravotníci zlikvidovat v červnu.

Z dat ministerstva zdravotnictví vyplývá, že na tomto čísle se nejvíce podílela vyškovská nemocnice. Ta nepoužila a vyhodila 474 dávek, nikoliv ale proto, že by pro ně neměla zájemce. Do budovy uhodil blesk, který způsobil výpadek elektřiny a lednice a mrazicí boxy přestaly fungovat. Vakcína se tak nedala použít. Nebudeme-li tento incident započítávat, v průměru zdravotníci v kraji každý měsíc znehodnotí asi 23 dávek.

Zájem o očkování postupně klesá, jak se to projevuje na provozu očkovacích center?

Očkovací centrum na brněnském výstavišti bylo poprvé od zahájení svého provozu tento víkend zavřené. Ve všední dny ale zatím funguje bez omezení dál. Vyškov zvolil podobný model, tamní očkovací centrum je dva dny v týdnu mimo provoz – čtvrtek a pátek.

Omezení očkování o víkendu zvažuje taky Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně, zatím to ale ještě přesně nestanovila. A třeba centrum v Kyjově se z kulturního domu už přestěhovalo do tamní nemocnice a kvůli tomu dost snížilo maximální denní kapacitu – z původních 700 na 200 očkovaných.

Na druhou stranu, většina center zavedla možnost očkování bez registrace. Stabilní zájem je zatím o očkování v nákupním centru Olympia v Modřicích u Brna, každý den se tam v průměru nechá naočkovat asi 400 lidí.

Spustit audio

Související