Tvůrci z Brna připravili mobilní hru pro nevidomé. Zkusit si ji můžou i lidé se zdravým zrakem

3. květen 2022

Hra v mobilním telefonu, ke které člověk potřebuje jen zdravý sluch – s tím přišli vývojáři z Brna. Primárně je určena nevidomým, zahrát si ji ale můžou i lidé, kteří vidí. Tvůrci tím chtějí ukázat, jak se dá zabavit ve světě bez zraku. Hráči se ocitnou v pohádkovém příběhu a jejich úkolem je pomocí gest na displeji telefonu porazit nepřátele.

„Natáhnu kuši a slyším, že na mě jde skřet. A švihnutím nahoru vystřelím z kuše. Teď jsem ho dostala!“ Jana Kuklová drží v ruce telefon, na kterém hraje hru, a to i přesto, že je nevidomá.

Současně má hru na svém telefonu spuštěnou taky manžel Jany, Miloš Kukla, který celou hru vyvíjel. Hra vypadá úplně totožně jako u nevidomého, aby si i zdravý člověk dokázal představit, jaké to je hrát jenom za pomocí sluchu. „Já hraju třeba střílečky normálně, jako vizuální hry. A tam jde o to stejné – najít nepřítele, zamířit a nejlépe ho zastřelit. A tady dělám totéž, ale tím jak to zpracovávám sluchem, tak mně to přinášelo větší radost z toho, že jsem to dokázal.“

„Není to jen o tom ‚pojďte si vyzkoušet, jaké to máme my nevidomí‘, ale spíš ‚podívejte, jaký dokáže být svět, když ho jenom slyšíte‘,“ přibližuje smysl projektu Jana Kuklová.

Na vývoji hry se podílelo i několik nevidomých. Jedním z nich byl i zvukař Roman Kabelka. „Zajímá mě, jak se zvuk rozléhá v různých prostorech, a čím je způsobené to, že když člověk někam vchází, tak nejdřív to slyší jak před sebou, potom i ze stran. Podobné postupy jsem se snažil vložit do těch scén.“

„Kromě mě a Romana nám pomáhali ještě nevidomí překladatelé. To byla jedna z myšlenek, proč jsme vlastně Kikiriki games zakládali. Kromě toho, že jsme chtěli dělat hry, které by byly blind-friendly, tak jsme chtěli ukázat, že nevidomí lidé můžou dělat tu stejnou práci jako vidící,“ dodává Kuklová. Zájemci si budou moct hru na svých telefonech vyzkoušet od poloviny května.

Spustit audio

Související