Třicet kilometrů chodeb třicet metrů pod podvrchem. Nahlédněte do hlavního kolektoru pod Brnem

16. květen 2017
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Primární kolektor je uložený 30 metrů pod povrchem.

V Brně sice není metro, ale podzemních tunelů má desítky kilometrů. Sestupte třicet metrů pod zem do primárního kolektoru s Tomášem Jelenem.

Pod Brnem je asi třicet kilometrů kolektorů. Podzemních chodeb, kterými vedou hlavně inženýrské sítě. Díky tomu jejich správci nemusejí kvůli každé opravě rozbíjet silnice a omezovat dopravu v ulicích.

Městská firma Technické sítě Brno nedávno zaplatila 60 milionů korun, aby v nejhlubších kolektorech snížila vlhkost vzduchu. Ta tam dosahovala téměř sta procent a ničila vybavení v chodbách.

Výprava do kolektoru začíná v hlavní budově Technických sítí Brno. Výtahem je třeba se vydat 30 metrů pod zem do primárního kolektoru.

Primární kolektor je uložený 30 metrů pod povrchem.

„Primární kolektor je podzemní liniová stavba budovaná raženou metodou, čímž se dostáváme do důlního díla. Kolektor slouží k distribuci inženýrských sítí na dlouhé trasy. Rozkládá se přes šest katastrálních území,“ vysvětluje vedoucí odboru kolektory Technických sítí Brno Tomáš Pivec.

Vedou jím například rozvody Tepláren. Nejtlustší roura je parovod, který už ale není používaný, protože teplárny přechází na rozvody horké vody, které jsou uložené hned nad rourou parovodu. Na druhé straně tunelu jsou spousty kabelů na konzolích na zdi.

Primární kolektor je uložený 30 metrů pod povrchem.

„Většinou jde o optické a metalické kabely, které zde umísťují různí poskytovatelé internetu. Vlastníků sítí je tady přibližně třiadvacet,“ doplňuje Pivec.

V podzemí je umístěno devět odvlhčovacích jednotek. „Celý systém odvlhčení funguje na přísunu čerstvého vzduchu, který je následně přes absorpční jednotku odvlhčován a vysušený vzduch je distribuován dále do prostoru kolektoru pomocí několika desítek ventilátorů,“ popisuje systém Pivec.

Primární kolektor je uložený 30 metrů pod povrchem.
Primární kolektor je uložený 30 metrů pod povrchem.

Průměrná vlhkost se dřív pohybovala mezi šestadevadesáti a osmadevadesáti procenty relativní vlhkosti. V současné době klesla pod osmdesát procent a sestup pokračuje. Systém odvlhčení primárního kolektoru stál šedesát milionů korun.

Primární kolektor je uložený 30 metrů pod povrchem.

„Ale investice se vrátí v necelých devíti desíti letech. Sníží se náklady na obnovování zkorodovaných materiálů – nejenom technologií, které drží různé liniové potrubí, ale i měření a regulace a různé technické zařízení jako čidla a tak dále,“ upřesňuje ředitel Technických sítí Brno Pavel Rouček.

Primární kolektor je uložený 30 metrů pod povrchem.

Odvlhčování už běží asi 3 měsíce. „Jde to poznat subjektivně i objektivně. Teď v tom kolektoru není mlha, je tu snížená vlhkost a je to okamžitě poznat i na technologiích, že když si na ně sáhnete, tak nejsou mokré, takže se zvýšila i bezpečnost pracovníků, kteří se pohybují v kolektorech, už si neztěžují na mokré úchyty žebříků a tak dále,“ dodává ředitel.

Primární kolektor je uložený 30 metrů pod povrchem.

Kromě nejhlubšího, primárního, kolektoru, je v Brně dalších 22 kilometrů takzvaných sekundárních kolektorů. Ty jsou ale jen asi pět metrů pod povrchem a vlhkost v nich tedy nepůsobí takové problémy, jako třicet metrů pod zemí.

autor: jel
Spustit audio