Toulavý jazýček: Egyptská kuchyně a recept na Pistáciový kuskus

V egyptské kuchyni najdeme vlivy kuchyně turecké a nechybí ani stopy po anglické a francouzské kuchyni. I když byla egyptská kuchyně ovlivněna řadou cizích vlivů, dokázala si i tyto prvky přetvořit k obrazu svému. A tak když se na egyptském stole setkáte s těstovinami, můžete očekávat zásadně jinou chuť.

SVŮDNÁ CHUŤ ORIENTU

Egyptská kuchyně kombinuje co největší možné množství koření - ať už sušeného nebo čerstvého. K nejoblíbenějším patří cumin - aromatický kmín, černý pepř, chilli, kurkuma, koriandr, šafrán, hřebíček, zázvor a sezamová semínka. Bylinkám dominuje máta, kopr a petržel. Pokrmy jsou často zdlouhavé na přípravu a většinou bezmasé, ovšem velmi vydatné.

Národním jídlem jsou tlusté hnědé boby - foul - pokapané citronem, se zeleninou, zapečené v chlebové placce. S oblibou se z nich vaří fazolová polévka, která se prodává v četných pouličních stáncích. Jako přílohu nejen k polévce egypťané s oblibou přikusují arabský chléb aish. Opomenout nejlze hummus - cizrnové pyré se sezamovou pastou, podávané s olejem, rajčetem a arabským chlebem.

Královnou egyptské kuchyně je mahší (plněné zelné nebo vinné listy, plněné papriky, lilky nebo cukety). Stůl prostřený k jídlu musí zahrnovat pestrou nabídku teplých či studených pokrmů, díky jejichž množství a rozmanitosti se každý chod stává hostinou. I egyptská hostina je rozdělena do několika chodů, ty jsou však podávány všechny současně.
V turistických oblastech mají restaurace na jídelním lístku vedle pokrmů egyptské kuchyně středomořskou, zejména libanonskou, tureckou, řeckou a italskou.

Mezi speciality patří firaakh mashwi, grilované kuře nabízené jak v restauracích, tak v pouličních rotisseriích.

Na každém rohu najdete také trhy se zeleninou a ovocem. Zde je potřeba dát pozor z hlediska hygieny a raději kupovat pouze ovoce, které lze oloupat. Turisté by si měli dát pozor především na melouny. Často jsou napuštěné vodou, aby přibraly na váze. Voda však může být infikovaná.

Egypt

KAPKA ALKOHOLU PRO TURISTY

Z alkoholických nápojů je k dostání anýzový nápoj Zibab. Jediné domácí pivo v nabídce - Stela - je lehké, českému se ale nevyrovná. Lahodná vína se pěstují ve vinicích v deltě Nilu a stojí za to je určitě ochutnat.

HURÁ KE STOLU

Po předkrmu přichází první chod. Tvoří jej polévky nebo rýžové a zeleninové pokrmy. Jako hlavní jídlo se servíruje maso, drůbež nebo ryby. Většinou jde o maso skopové. Na pobřeží Rudého moře a v Alexandrii naleznou ráj milovníci rybích pochoutek. Na závěr nemůže chybět dezert - většinou velmi sladký a sytý. Sladkosti často obsahují oříšky, rozinky a med. K dezertu se podává káva - pravá silná turecká, připravovaná v džezvě. Někde se do ní podle beduínské tradice přidává kardamom a muškát.
Místo kávy můžete dostat i černý čaj, do kterého se přidávají lístky máty peprné. Lahodný je i čaj slézový kardake slazený tamarindovou šťávou (vyrábí se z dřeně lusků stromu Tamarind indický, dřeň je bohatá na vitamín C). Muslimové pijí ke všem pokrmům vodu, která se zde jmenuje baraka a neobsahuje kysličník uhličitý. Velmi oblíbeným nápojem je čerstvě lisovaná šťáva z pomerančů, citrónů, nebo z cukrové třtiny.

V Orientu si lidé popřejí dobrou chuť teprve po jídle. Haní an!


Pistáciový kuskus /8 porcí/

500 g kuskusu, 650 - 680 ml kuřecího nebo zeleninového vývaru (může být i z kostky), 65 g rozpuštěného másla, 80 g rozinek, 50 g plátků mandlí, 80 g pistácií, kůra z 1 chemicky neošetřeného citronu, sůl, čerstvě mletý černý pepř

Kuskus dejte do mísy nebo hrnce a přelijte jej 650 ml vařícího vývaru. Promíchejte a nechejte nasáknout. Když bude kuskus ještě tvrdý, přilijte dalších 30 ml vývaru a opět nechte nasáknout.
Mezitím na teflonové pánvi orestujte nasucho plátky mandlí dozlatova.
Do kuskusu vmíchejte rozpuštěné máslo, rozinky, citronovou kůru, pistácie i mandle. Na závěr osolte a opepřete.

Podávat můžete jako přílohu nejlépe k drůbežímu masu nebo samostatně, jako lehkou večeři.

Pistáciový kuskus


SERIÁL "TOULAVÝ JAZÝČEK"

4. června jsme se inspirovali sezónními pochoutkami evropských kuchyní...
Toulavý jazýček 7. května 2007 nabídl jarní recepty pro odlehčení...
Povídání 2. dubna 2007 jsme věnovali evropským velikonočním receptům...
5. března 2007 jsme zavítali do Maroka a uvedli recept na Marocké dušené maso...
5. února 2007 byl cílem gastronomického putování Egypt a recept na Pistáciový kuskus...
8. ledna 2007 jsme nakoukli do kuchyně turecké a uvedli recept na Jablka s mandlemi a jogurtem...
Povídání 18. prosince 2006 jsme věnovali netradičním vánočním receptům Vánoční recepty v netradičním provedení...
4. prosince 2006 jsme se ve zkratce podívali na španělskou kuchyni a upekli Mandlové koláčky...
6. listopadu 2006 jste zavítali do Portugalska a na Madeiru, odkud jsme přivezli recept na polévku Caldo Verde...
2. října 2006 směřovalo putování do Francie, z francouzské kuchyně jsme si vypůjčili recept na sladký Hroznový clafoutis...
4. září 2006 jsme se v seriálu Toulavý jazýček vydali do Řecka a upekli Řecký dýňový slaný koláč...
První setkání posluchače zavedlo do Itálie a poradilo recept na lehký dezert Coppa al mascarpone...

autor: Věra Strnadová

Nejnovější recepty

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Nenechte si ujít kouzlo staré Číny s Hankou Maciuchovou

Ondřej Kepka, režisér a moderátor

Ondřej Kepka

Tajný deník čínské císařovny

Koupit

Románové zpracování životního příběh císařovny vdovy Cch'-si, která se jako mladá dívka Jehonala stala konkubínou císaře a díky mimořádné inteligenci, intrikám i krutosti dokázala postupně vystoupat na vrchol a na půlstoletí se stát faktickou vládkyní Číny.