Tipy na víkend: Veteranfest, festival vína nebo folklór ve Strážnici

23. červen 2022

Máme pro vás nabídku tipů na výlety i akce, tak vyrazte za kulturou v Jihomoravském kraji!

Mezinárodní folklorní festival Strážnice 2022

  • 23. - 26. června, Strážnice

Během festivalu se můžete potěšit krásou lidových písní, tanců a krojů ve slavnostním průvodu i v mnoha různých pořadech, zkusit si i tance z cizokrajných koutů světa a společně si zazpívat a zatancovat u lidových muzik. Najdete zde zábavu i poučení, můžete zhlédnout vystoupení nejen našich, ale i zahraničních souborů a seznámit se tak s jinými kulturami. Mnoho diváků se už po léta účastní hodnocení v populární Soutěži o nejlepšího tanečníka slováckého verbuňku a někteří z nich si v ní přímo i zatančí. Na každoroční setkání se vždy těší nejenom samotní návštěvníci, ale i desítky účinkujících od nás i ze světa, neboť festival je už tradičně místem setkávání přátel lidových tradic a zábavy.

Veteranfest Slavkov 2022

  • 25. června, Slavkov

Téměř tisícovka historických vozidel a motocyklů opět míří na Slavkov! Největší český sraz milovníků a majitelů auto-moto veteránů pod širým nebem se uskuteční v zámeckém areálu a parku. Tradiční akce láká nejen na ojedinělou přehlídku historických vozů, motorek, traktorů, bicyklů, ale také na dobovou atmosféru. Zámecký park zkrášlí prvorepublikové dámy, mezi auty se tančí swing a nezapomíná se ani na děti.

Artisan Wine Festival Znojmo

  • 25. června, Znojmo

Cílem Artisan Wine Festivalu je prezentovat a nabídnout naturální a řemeslná vína pocházející ze Znojma a okolí. Koná se na terase winebaru Chatka a v přilehlé Kapucínské zahradě, a to v sobotu 25. června od 14. do 20. hodiny.
Na festivalu se představí malá rodinná vinařství z nejbližšího okolí, která mají ve své nabídce řemeslná a naturální vína. Taková vína jsou spontánně kvašená s minimem zásahů v průběhu vinifikace (síření, čiření, filtrace atd.), vyráběná většinou oxidativním způsobem v sudech, hliněných vypalovaných nádobách, betonových tancích z hroznů pocházejících z vinic udržovaných v ekologickém nebo biodynamickém režimu.

Autentické prohlídky: Léto v Brně

  • do 27. srpna, Brno

Poznávejte letní Brno s profesionálními průvodci na Autentických prohlídkách. Vyrazit na ně můžete ve všední den i o víkendu, s dětmi i bez. Nechybí oblíbené brněnské pověsti a strašidla, brněnské výstaviště, secese či morytáty, ani novinky jako muraly, Nová radnice, poznávání neživé přírody z paluby lodi, Kamenka nebo prohlídka s všeříkajícím názvem Přijeli v hranatých železných maringotkách. Poznávat můžete taky pivovary, vily v Černých Polích a dokonce i Smrt a rozklad v Brně. Zváni jste taky do městských částí Královo Pole, Obřany a Maloměřice, Stará Líšeň nebo na procházku Přes vilu Tugendhat k Cejlu.

Výstava Plané rostliny jako jídlo, koření i lék

  • od 1. května, Kyjov

Autorem výstavy je botanik Radomír Němec z Jihomoravského muzea ve Znojmě. Výstava v uplynulých letech putovala po několika muzeích Jihomoravského kraje. Zavede návštěvníky do světa nejen divokých rostlin. Představí tradičně známé jedlé rostliny, ale i rostliny, které svým užitkem v kuchyni překvapí. Vizuálně na první pohled zaujmou a návštěvníky doslova vtáhnou mezi sebe sušené rostliny.

autoři: Radek Bortlík , lop
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?