Teribear ožívá v příběhu Aleny Mornštajnové. Nadace Terezy Maxové si k 25. výročí nadělila knihu

4. duben 2022

Kniha TERIBEAR vypráví o medvídkovi, který symbolicky hledá domov a lásku. Napsala ji přední česká spisovatelka Alena Mornštajnová pro Nadaci Terezy Maxové dětem. Ilustrace vytvořil designér Vladimír Žák. Společně s nimi usedla k mikrofonu také Tereza Maxová a ředitelka nadace Terezie Sverdlinová.

„Jako nadace slavíme letos 25 let, takže knížka je takový dárek k narozeninám. Nápad na ni byl spontánní, Teribear existuje už 10 let – původně se měl jmenovat Jaroušek nebo Venoušek,“ říká s úsměvem zakladatelka nadace Tereza Maxová. „Tím, že kniha vznikla, má medvídek svou osobnost,“ dodává Maxová.

Recenze na knížku jsou pochvalné, čtenáři možná i uroní slzu. „Mrzí mě, že jsem zase rozplakala čtenáře, toužím napsat knihu, u které by se lidé smáli,“ komentuje ohlasy Alena Mornštajnová, která se do psaní pustila po vydání románu Listopád. Spisovatelka dodává, že je ráda za ilustrace od Vladimíra Žáka. „Povedené ilustrace posouvají knihu o level výš.“

„Hrdinou může být každý, i ten, který si knihu zakoupí. Část výtěžku totiž putuje do nadace,“ říká její ředitelka Terezie Sverdlinová. „Na jaře nás čeká řada akcí a možností, jak si naše výročí připomeneme.“

Jaké oblíbené literární postavy mají hosté spojeny s dětstvím? A kolika dětem za 25 let působení Nadace Terezy Maxové pomohla? Poslechněte si celý rozhovor.

autoři: Jarka Vykoupilová , lop
Spustit audio

Související