Telemarketing se svolením. Telefonisté nově nemůžou volat s nabídkami lidem bez předchozího souhlasu

Nový rok má přinést kromě jiného i méně obtěžujících telefonátů s nabídkami produktů nebo služeb. Od ledna platí novela zákona o elektronických komunikacích, podle které můžou tito telefonisté oslovovat jen ty potencionální klienty, kteří k tomu vysloveně dali souhlas ve veřejném seznamu. Naplno se ale změna projeví až od července.

Klíčové není, o jakou nabídku jde, ale jak přišel prodejce k vašemu telefonnímu číslu. Doposud mohli využívat všechna čísla z veřejných seznamů. Mezi ty patří třeba ten v katalogu 1188 nebo Zlaté stránky. A také seznam takzvaných náhodně vygenerovaných čísel. A volat nesměli jenom těm lidem v nich uvedených, kteří k tomu dali nesouhlas. Od ledna je to přesně naopak.

Čtěte také

Volat můžou jen těm lidem, kteří k tomu v těchto seznamech dali vyloženě souhlas. Zákonodárci i společnosti, které se zaměřují na ochranu spotřebitelů, si od toho slibují méně obtěžujících telefonátů i obranu před takzvanými šmejdy, kteří využívají při nabídce služeb a produktů nekalé praktiky.

Co když mi bude volat například můj stávající operátor nebo dodavatel energií s výhodnější nabídkou?

Na takové případy se zákaz nevztahuje, pokud jsem společnosti číslo pro tyto účely poskytl/a. Novela zákona neplatí ani v některých případech, kdy číslo dám konkrétní firmě.

„Když máte nějakého stávajícího dodavatele nebo e-shop, kam jste se zaregistrovali v rámci nějakého VIP členství za účelem nějaké slevy – tak tam jste dali své osobní údaje, mezi nimi i telefon a souhlasili jste s použitím pro marketingové účely, protože tak je to většinou nastavené, tak ten jeden konkrétní provozovatel e-shopu vám může zavolat a může vám dát marketingovou nabídku,“ vysvětluje právník ze spotřebitelské poradny dTestu Jiří Zelenka.

Samozřejmě ale člověk může kdykoli vzít takový souhlas s využívám svého čísla pro marketingové nabídky zpátky.

Změna zákona se v praxi projeví až od července. Proč ne hned od ledna?

Zákonodárci dali firmám půl roku na to, aby se mohly se změnou vypořádat. Pokud od července novelu zákona poruší, hrozí jim pokuta až 50 milionů korun. Případně jim ji Český telekomunikační úřad vyměří podle obratu. V takových situacích může postih dosáhnout až 10 % z čistého obratu za poslední účetní období. Rozhodující bude to, která z těchto hodnot je vyšší. Právě na telekomunikační úřad můžou lidé podezření na porušení zákona od července nahlašovat.

autor: Alena Hesová
Spustit audio

Související