Tajemství povoleného másla do pečených dezertů prozradil Josef Maršálek

Nejlépe máslo povolíme při pokojové teplotě. Stačí ho vyndat dvě hodiny předem z lednice a nechat stát, než s ním budeme pracovat.

Záleží i na tom, jaká těsta budeme připravovat.

  • Třená těsta – použijeme povolené máslo (nikoliv rozpuštěné)
  • Kynutá těsta – použijeme povolené máslo (nikoliv rozpuštěné)
  • Linecké těsto – máslo musí bát studené a předem ztuhlé při teplotě 6-8 °C
  • Odpalovaná těsta – studené máslo vkládáme do zahřát do tekutiny
  • Drobenková těsta – použijeme studené máslo, které rozehřejeme mezi prsty

Mikrovlnku pro povolení másla použijeme jako poslední možnost, a to jen v případě, kdy máslo potřebujeme mít teplé, polotekuté, anebo úplně rozpuštěné a řídké.

Nezapomeňte, že rozpuštěné máslo se chová jinak než povolené. Pro účely sladkého pečení používáme rozpuštěné máslo tam, kde jinak přidáváme

Použijeme rozpuštěné máslo, budeme mít pečivo hrubší strukturu, nebude tak jemné. Ale rozhodně si zachová jemnější chuť než při použití oleje.

Josef Maršálek

Josef Maršálek

Cukrářem se toužil stát už od mala a mohly za to jeho babičky. Od 19 let sbíral zkušenosti, později pracoval v londýnském obchodním domě  Harrods, jeho dezerty ochutnávala i královská rodina, a nějakou dobu působil také v Indii.

V roce 2018 se vrátil, založil vlastní značku sladkých dobrot, aby ji po roce opustil a věnoval se dalším projektům. Je jedním z porotců televizní cukrářské soutěže Peče celá země, vydal svou knihu, věnuje se cukrářským konzultacím, vede kurzy pečení a cukraří pro sebe, přátele i nás posluchače.

Jeho cukrářské rady uslyšíte v našem vysílání v pořadu Pochoutkový rok každou neděli po 10. a v repríze po 21. hodině na všech regionálních stanicích Českého rozhlasu.