Symbol letnic: Štípaná šumavská holubička Pavla Sarauera

4. červen 2022

K letnicím neboli Svátkům seslání Ducha svatého, připadajícím na tento víkend, patří neodmyslitelný symbol – holubička. Volně zavěšená nad stolem nebo do oken přinášela domácnosti štěstí, naději a ochranu domu před vším zlým. 

Posledním šumavským řemeslníkem, který vyrábí holubičky z jednoho kusu dřeva, je Pavel Sarauer z Horní Plané

Holubičky se po staletí vyráběly ručně na Moravě, Slovensku a překvapivě i na Šumavě. Štípané holubičky z jednoho či ze dvou kusů dřeva patřily k Šumavě z české i bavorské strany. Vedle Heilige-Geist-Taube (holubička sv. Ducha) bylo u německých obyvatel Šumavy oblíbeno holubičky sestavovat do skleněných koulí (Die Heilige-Geist-Kugel).

Posledním šumavským řemeslníkem, který holubičky z jednoho kusu dřeva vyrábí (a umíšťuje do skleněmých koulí) je Pavel Sarauer z Horní Plané. Je nositelem ochranné známky na šumavskou holubičku a také laureátem titulu Nositel tradice lidového řemesla. O tajemství jeho lipových holubiček si poslechněte v pořadu Folklorní notování.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

zlenice.jpg

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...