Svět, který nebyl pro každého. Devadesátkový fenomén, brněnské Bobycentrum, se o víkendu otevře lidem

19. červenec 2024 16:45

Fenomén 90. let Brna – zábavní, nákupní, sportovní a hotelový komplex Bobycentrum. Historici architektury tento víkend lákají lidi dovnitř na mimořádnou komentovanou prohlídku. Zájemci se v sobotu 20. července od 11 hodin zdarma a bez registrace dostanou do pokojů, bývalého kasina i k bruslařské dráze. Návštěvníci se pak na následné konferenci s banketem dozví, co je na Bobycentru tak unikátního.

„Luboši, je pravda, že jsi to postavil sám a za rok? Pravda to není, protože jsme to postavil za 14 měsíců.“ Takto Miroslav Donutil v roce 1993 zpovídal majitele Bobycentra Lubomíra Hrstku při otevření komplexu. Česká televize o tom odvysílala velký zábavní pořad Boby Show 93.

Bobycentrum v Brně

Bobycentrum mělo být středem velkého sportovního města ve městě. Plány nedopadly. V místě ale stále funguje hotel, restaurace nebo fitness centrum. Ubytování je teď v létě téměř zcela obsazené. Hotelu posledních šest let šéfuje Patrik Kupka. „Spousta věcí v hotelových koupelnách jsou kvalitně udělané, byly použity italské materiály. Pokoje jsme třeba předýhovali, dali jsme na zdi modernější tapety, ale ten ráz, architekturu jsme zachovali,“ říká Kupka.

Estetika devadesátek

Hotel má fasádu ze stovek bílých keramických desek, září do okolí. Podél jedné jeho strany vede alej japonských jerlínů, rostou od roku 1993. A pod nimi jsou na míru vyrobené červené lavičky. U nich tryská jediná fontána. „Tady byla řada fontán, vodní prvky, pítka – to už dneska nefunguje,“ říká historička architektury Šárka Svobodová.

Bobycentrum v Brně

Fontánou byla i plastika od Zdeňka Makovského jakoby složená z trubek – stojí před vstupem do hotelu. „V interiéru je skleněný objekt od Zory Palové, zrcadlové stropy, takže se tu nejedná jen o architekturu, ale i umělecká díla.“

Otevření hotelu v roce 1993 byla společenská událost. Hrála tu Metallica, na galavečeru vystoupila zvučná jména tehdejší pop music od Gotta po Korna přes Yoyo band.

Jen pro vyvolené

A Svobodová připomíná, že Boby centrum bylo i velkou nákupní pasáží, ale jen pro někoho. „Bylo to ztělesněním světa na televizní obrazovce. Současně to byl svět, který nebyl dostupný každému. Obchody prodávaly luxusní zboží, reálně tu mohl nakupovat jen někdo.“ Sama má vzpomínku z teď už zavřené arény pro kolečkové brusle. „Rodiče mi dali peníze, abych si tu mohla půjčit brusle a na hodinu si tu šla zajezdit, ale dali mi je jen jednou, víckrát jsem si to nemohla dovolit.“

Podobně vzpomíná i hotelový ředitel Kupka: „Poprvé jsem tu byl na diskotéce, to byl úplně jiný svět – nablýskané mramory, kasina.“

Uvnitř brněnského Bobycentra

Na historii, architekturu i umění se zaměřuje konference, na kterou lidé můžou tento víkend zdarma vyrazit. Stejně jako na prohlídku běžně nedostupných míst. Jedním z průvodců bude i DJ, který v Bobycentru začínal. „Byl tu první fastfood, první shopping mall, automyčka v Brně, ta unikátnost spočívala i v té technologii a vybavení.“

Podle Šárky Svobodové není architektura 90. let s mramorem, dřeven, zlatem, skly nebo zrcadly ještě většinově vnímaná jako mimořádná nebo hodnotná. Víkendová akce s mezinárodní účastí odborníků se to pokusí částečně změnit.

autor: Tomáš Kremr
Spustit audio

Související