Svah pod Pernštejnem místo džungle znovu zdobí zahrady. Jejich obnova finišuje
Mohutný obelisk se ještě nedávno ztrácel v lese, poustevna byla srovnaná se zemí. Teď opět zdobí zahradu na úbočí kopce s nejpohádkovějším z moravských hradů.
Stromy jsou vysazené, cestičky vysypané, sochy na svém místě a vodotrysky stříkají. Obnova vrchnostenských zahrad hradu Pernštejna se po letech blíží k závěru.
„Už počítáme každý den do dokončení prací,“ říká kastelán Zdeněk Jakub Škrabal. Pro toho je obnova zahrady splněním jednoho ze snů spojených s jeho téměř čtyřicetiletým působením na hradě.
Součástí prohlídkových tras se však zahrada stane pravděpodobně až příští rok.
Do té doby by měly stromy a rostliny dostat šanci zakořenit. Zároveň musí správa hradu propracovat způsob propojení zahrad s dosavadními prohlídkovými okruhy. Kvůli významu totiž nebudou přístupné volně.
Lidé uvidí poustevnu, turecké lázně i sad
Součásti původních vrchnostenských zahrad zůstávaly dlouho skryté v náletových dřevinách. Teď dostávají podobu, jakou měly před přibližně dvěma sty lety.
Zahradníci vysázeli stovky nových stromů. Jsou mezi nimi hrušně, ale také habry, buky, duby a další okrasné dřeviny. Nové nebo obnovené jsou i stavby ve svahu a na rovině v údolí.
Kromě čínského altánu je to i haltýř, kde mívali zásobu ryb pro hrad. A také třeba kenotaf, tedy plastiku se sousoším, kterou kdysi lidé pokládali za vstup do tajuplného pernštejnského podzemí.
Nad údolím už září i obří kovové paraple. Zajímavostí bude také poustevna, ve které kdysi bývala loutka poustevníka. Ta je také obnovená.
„Našli jsme také základ mechanismu, který ve chvíli, kdy dovnitř někdo vstoupil, loutku rozhýbal,“ svěřil se kastelán. Nová podoba vnitřní části poustevny má být překvapením.
Obnova zahrad stojí téměř 120 milionů korun
Zahrady začaly dostávat svou podobu po roce 1797, kdy panství koupil Ignác Schröffel z Mannsberku. Tehdy začala přestavba původních barokních zahrad. Dobové seznamy uvádějí 588 ovocných stromů. Ve sklenících, které zatím obnova nečeká, na Pernštejně pěstovali třeba ananasy.
Pozdější majitelé panství se soustředili hlavně na údržbu zahrad, za první republiky se z části stalo zahradnictví. Po roce 1945 už přes opakované plány obnova nezačala. Na řadu přišla až nyní a bude stát téměř 120 milionů korun, většina z evropské dotace.
Mohlo by vás zajímat
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Havlíček: Znám málo opozic, které by na takovou kauzu reagovaly jinak. Vláda si patrně vysloví důvěru
-
Ruczaj: Polská „kocovina“? Kyjev ví, že Polsko bude vždy na jeho straně, jsou tu ale třecí plochy
-
Konflikt Izraele a Íránu má charakter regulérní války. Islamistický režim spíše nepadne, míní expert
-
V Irsku začali vykopávat masový hrob u sirotčince. Nedbalostí tam během dekád zabili stovky dětí