Studenti navrhli aerodynamický veloplán připomínající legendární Tatru

30. duben 2017
Zlínští studenti navrhli šlapací veloplán.

Šlapací veloplán postavili studenti ze zlínské univerzity. Designem připomíná Tatru cestovatelů Hanzelky a Zikmunda.

Spojení moderního designu a ekologie dopravy. To je nový veloplán, který vymysleli studenti a pedagogové Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně.

Stříbrná, proudnicová karoserie cyklistické tříkolky přitom připomíná slavnou Tatru cestovatelů Hanzelky a Zikmunda. Kvůli počasí posledních dnů nemohl na silnici, proto si ho náš reportér prohlédl v designérském ateliéru.

Zatímco na jiných fakultách vznikají formule s různými typy motorů, tým tvořený pedagogem Romanem Slavíkem a studenty Petrem Sehnoutkou a Rostislavem Zapletalem.

Zlínští studenti navrhli šlapací veloplán.

„Pokusili jsme se vyrobit něco, co se od těch formulí odlišuje. Bylo důležité se na to podívat z ekologického kontextu a napadlo nás použít lidskou sílu,“ vysvětluje Slavík.

Aerodynamický tvar podle Rostislava Zapletala vychází ze základního rámu. „Snažili jsme se v tom skloubit tu aerodynamiku,“ doplňuje.

Zlínští studenti navrhli šlapací veloplán.

Oproti jiným „velomobilům“, jak se tento typ přemisťovadla nazývá, je ten zlínský praktičtější a příjemnější pro jízdu.

„Má poměrně vysokou světlou výšku, dobré rejdy a je v něm dostatek prostoru, aby se v něm člověk i v zatáčkách mohl mírně naklonit,“ popisuje Petr Sehnoutka.

Zlínští studenti navrhli šlapací veloplán.

Nastupovací otvor se otevírá doleva, do cesty, díky čemuž trochu připomíná rakev, jak s úsměvem přiznávají i tvůrci velomobilu. „Ale doufejme, že to pro nikoho rakev nebude,“ dodává Sehnoutka.

Problém s prostorem by mohli mít pouze cyklisté vyšší postavy než 190 centimetrů, proto designéři uvažují o nové sedačce právě pro lidi vyššího vzrůstu.

Zlínští designéři neskončili tímto prototypem, ale uvažují o vývoji dalších strojů, které budou využitelné pro sport nebo pro turistiku.