Studenti architektury testují v centru Brna speciální fóliovník. V květnu by mohli sklidit mangold

Studenti architektury testují v centru Brna speciální fóliovník umístěný na šachtě parovodu
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Studenti architektury testují v centru Brna speciální fóliovník umístěný na šachtě parovodu

V centru Brna rostou díky studentům architektury středomořské rostliny navzdory okolním mrazům. Fóliovník o rozměrech 3x3 metry stojící na revizní šachtě parovodu má dostatečnou teplotu a vlhkost pro růst kerblíku nebo mangoldu. Cílem experimentu je pracovat se zbytkovými energiemi, které jinak unikají do vzduchu.

„V téhle chvíli je tady zeleného opravdu málo. Když celá konstrukce a úmysl bude fungovat, tak do dvou týdnů se to může začít zelenat, začnou růst semínka. Na konci května tady snad vznikne miniaturní jedlý záhonek,“ přibližuje cíle s městským fóliovníkem Jana Pospíšková.

Studenti architektury testují v centru Brna speciální fóliovník umístěný na šachtě parovodu

Na projektu se podílela Klára Vaculíková společně s devítičlenným týmem studentů architektury Vysokého učení technického. „Se stavbou fóliovníku jsme začali minulé pondělí, kdy jsme na tom strávili 12 hodin. Bylo to docela náročné, protože byla zima a nepřízeň počasí. V následujících dnech na tom strávíme 2 až 3 hodiny denně podle situace, co je zrovna potřeba udělat,“ vysvětluje Vaculíková.

Součástí fóliovníku je také informační tabule, z ní se mohou kolemjdoucí dozvědět, jaké rostliny se ve fóliovníku pěstují.

„Smyslem semestrální práce bylo pracovat s nějakým energetickým konceptem,“ říká  vedoucí ústavu experimentální tvorby Fakulty architektury Vysokého učení technického Martin Kaftan. V tomto případě studenti využili páru jako zbytkový druh energie.

Tři metry široká a stejně vysoká konstrukce s květináčem obaleným fólií je k vidění u tramvajové zastávky na Komenského náměstí v centru Brna. Fóliovník může získávat teplo také například z kompostu. Budoucí architekti budou moct nabyté znalosti a zkušenosti využít u složitějších staveb.