Stromem roku 2024 se stal dub v Lukavici na Chrudimsku. Odolal vichřici i snahám o likvidaci
Jeho stáří se odhaduje na více než půl tisíciletí. Možná až osm set let. Prastarý dub je spojený s životem mnoha obyvatel Lukavice. Stojí v centru obce, nedaleko místní mateřské a základní školy. Děti si pod ním vždycky hrály. V létě totiž poskytuje hodně stínu a místní si pamatují, že kdysi míval větvě až na zem, ve kterých se schovávali a houpali se na nich. Z malého kopečku, na kterém dub stojí, prý dokonce sáňkovali.
Dub letní v Lukavici je samozřejmě strom památný. Jeho výška je přes 30 metrů, obvod koruny 90 metrů, obvod kmene přesahuje 7 metrů. „S dětmi z mateřské školky jsme se pokoušeli kmen obejmout s celou třídou, tak okolo 20 dětí, ale nestačilo to. Museli nastoupit i dospělí,“ vypráví učitelka Jana Louvarová, která lukavický dub do ankety Strom roku se školkou navrhla. Už proto, že lukavická mateřská škola je součástí vzdělávacího programu Ekoškolka.
Strom dnes stojí na obecním pozemku, kdysi byl ale součástí auerpergského velkostatku. Dědeček místního rodáka Jiřího Pilaře, který strávil dětství v domě v bezprostřední blízkosti památného dubu, byl zahradníkem na panství Auerspergů. Z jeho vyprávění pan Pilař ví, že v dobách před první světovou válkou tu býval malý rybníček, který sloužil mimo jiné k mytí kočárů.
Dub ale na místě překážel. Lidé se ho prý snažili zlikvidovat tím, že odváželi hlínu od kořenů stromu, a to i přes zákaz místních úřadů. Tomu napovídá i dodnes viditelný val a příkop okolo stromu. Mohutný dub ale vzdoroval a zůstal neochvějně stát. Odolal i přemnožení škůdců, dřevokazných hub nebo orkánu Kyrill v lednu 2007. Teď je o to větším symbolem Lukavice, místní se o jeho příběh začali víc zajímat. A lidem, kteří strom viděli jen na fotografii, když se rozhodovali mezi deseti finalisty, byl zkrátka sympatický. V letošní anketě Strom roku získal 9 905 hlasů.
Anketa Strom roku, kterou pořádá Nadace Partnerství pod záštitou ministra životního prostředí a za podpory Státního fondu životního prostředí, chce podpořit aktivní lidi v péči o stromy v jejich okolí a představit veřejnosti zajímavé stromy s jejich příběhy. Celostátní kolo se koná od roku 2002. Vítězný Strom roku získává arboristické ošetření a postupuje do mezinárodní soutěže Evropský strom roku.
Není bez zajímavosti, že Chrudimsko má v anketě Strom roku už druhého vítěze v pořadí. Loni se jím stala hrušeň v Mrákotíně, obci vzdálené necelých dvacet kilometrů od Lukavice. Památná a chráněná hrušeň nemá příliš úctyhodné rozměry, jde ale o zajímavý, nezdolný strom. Stojí osamocena v poli a přežila i někdejší scelování polí či stavby meliorací. A skvělé je, že uspěla i v silné konkurenci soutěže Evropský strom roku, kde díky více než deseti tisícům hlasů skončila na krásném pátém místě.
Související
-
Nejmohutnějším památným stromem Česka je patrně Vejdova lípa...
Necelý kilometr od přehrady Pastviny, na pomezí Pardubického a Královéhradeckého kraje roste už na první pohled skutečně výjimečný strom. Vejdova lípa pravděpodobně...
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka