Střípky z 90 let historie Českého rozhlasu Brno, 3. část

21. srpen 2014

Hvězdná trojice

Začátkem třicátých let nastoupil do brněnského Radiojournalu "hvězdný tým", básník, autor rozhlasových pásem a tajemník literárního oddělení Dalibor Chalupa, herec a režisér Josef Bezdíček a spisovatel a básník František Kožík.

Ten je také autorem prvního rozhlasového eposu Cristobal Colón, který se vysílal přímým přenosem z brněnského rozhlasového studia na Kounicově ulici v roce 1934.

Období jejich působení označují historikové jako brněnskou rozhlasovou školu. Vznikala první rozhlasová pásma, reportáže s kabaretem, nebo folkloristické pořady s lidovými zpěváky a muzikanty.

autor: ČRo Brno
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...