Stříbrný poklad ležel jen tak za kamenem

19. duben 2017
Stříbrný poklad v Moravském krasu.

Pokud chcete tip na výlet, vydejte se do Moravského krasu. V tamním Domě přírody je do konce dubna k vidění stříbrný poklad z doby Přemysla Otakara II.

Malý zašlý plíšek by možná v lese kdekdo přehlédl, ne ale amatérský geolog z Blanska. Ten v něm poznal starou minci. A jen díky němu spatřil světlo světa stříbrný poklad z doby Přemysla Otakara II.

I když jde o menší kolekci mincí, odborníci jsou za každý takový nález rádi, protože jim odhaluje například to, jak lidé před stovkami let s penězi nakládali.

Když loni nadšenec z Blanska vyrazil do lesů Moravského krasu hledat zajímavé kameny, asi nečekal, že mezi skalami najde stříbrný poklad z třináctého století.

Muže zaujal placatý kámen poblíž velké skály. Když kolem něj začal hrabat, z hlíny na něj vypadla stříbrná mince zvláštního tvaru. Na nic nečekal a zavolal správu Chráněné krajinné oblasti Moravský kras, která uvědomila archeoložku Zuzanu Jarůškovou z boskovického muzea.

Stříbrný poklad v Moravském krasu.

„Zdá se pravděpodobné, že tu skupinku kamenů si majitel pokladu ve středověku vybral schválně. Kameny se nacházely asi tři metry od skály trojúhelníkového tvaru a zdá se, že si to vybral jako orientační bod pro svou skrýš. Nejspíš strach o majetek způsobil, že si za skálu schoval váček z nějakého organického materiálu spolu s těmi mincemi,“ konstatuje Zuzana Jarůšková.

Protože nebyly mince uložené například v hrnci, archeologové hledali v okruhu několika metrů. Pomáhali si hledačkou kovů, a i když práci stěžoval strmý svah, nakonec se jim podařilo objevit sedmašedesát mincí.

Stříbrný poklad v Moravském krasu.

„Opravdu nebyl zakopán do země, byl jen položen za ten kámen. Majitel zřejmě počítal s tím, že se brzy vrátí. Pro tuto hypotézu svědčí to, že ty mince nebyly slepené, nebyly pohromadě, ale byly velice brzy po uložení rozplaveny po svahu,“ dodává archeoložka.

Mince archeologové převezli do Moravského zemského muzea v Brně, kde si je vzala do péče numismatička Dagmar Grossmannová. Podle té jde o menší nález, nicméně velmi důležitý.

Stříbrný poklad v Moravském krasu.

„V zásadě se dá říct, že na první pohled byl o jasné, o jaký poklad se jedná. Že jde o poklad stříbrných mincí, konkrétně brakteátů z období třináctého století. Ty mince jsou svým vzhledem tak specifické, že je to na první pohled jasné,“ vysvětluje numismatička.

V pokladu se nacházely jak mince z Čech a Moravy, tak také z Vídně. Malé prohnuté plíšky s výrazným ražením jsou zohýbané a poškozené, podle Grossmannové se s nimi musí zacházet velmi opatrně.

„Je to raženo ze stříbra, ale ten plíšek je velmi tenký a jakákoliv manipulace s mincí musí být s maximální opatrností, protože stačí ji vzít jen trochu špatně a mince se zlomí. I na tom pokladu je vidět, že některé mince jsou špatně dochované. Tím, že nebyly v žádné nádobě, že byly položeny v té zemi volně bez nějakého obalu, je vidět, že jsou trochu pomačkané, pokroucené, někdy vylomené,“ popisuje stav mincí Grossmannová.

Ve vitríně v Domě přírody Moravského krasu bude poklad vystavený do konce letošního dubna, pak se přesune do Muzea v Blansku, kam podle místa nálezu patří.