Stovky let staré kostry dospělých i batolete. Obnova Staré školy ve Znojmě odhaluje svou historii

17. říjen 2019

Nedomalovaná výzdoba na školních chodbách nebo stovky let staré kostry dospělých i batolete – obnova Staré školy ve Znojmě postupně odhaluje svou historii. Za zhruba 46 milionů korun v ní budou od léta nové společenské prostory a informační centrum. Zatím tam ale dělníci teprve bourají zdi.

Na nové podobě Staré školy v Louckém klášteře u Znojma pracují v těchto dnech archeologové i dělníci. Od následujícího léta by chátrající památka měla sloužit jako místo pro výstavy, koncerty a také jako informační centrum. Desítky milionů korun získalo Znojmo z projektu na obnovu společného kulturního dědictví. Budova kláštera založeného ve 12. století ale postupně odkrývá svou minulost.

„Mezi archeologickými nálezy byly především kosterní pozůstatky. Jediný pohřeb, který jsme schopni nějak reálně datovat je pohřeb dítěte, batolete. Je velice malé, datujeme ho do 12. století. Ostatní nebožtíky můžeme reálně datovat do středověku, novověku,“ vysvětluje Martina Maršíčková.

„Budova Staré školy je nejstarší částí středověkého kláštera v Louce. Většina ostatních budov byla demolovaná v souvislosti s budováním nového barokního konventu. Toto je autentická stavba, kde se dá něco najít,“ říká koordinátor projektu Vratislav Zíka.

Zajímavostí, která se váže k historii této budovy, jsou malby na stěnách, které tu jsou z doby, kdy v budově fungovala škola. Stromy, zajíci, vláček, a také třeba želva, která je nakreslená tužkou, ale vybarvená už není. To už se nestihlo, právě v 90. letech, kdy se tento prostor opouštěl.

„Na stavební práce je vyčleněno 1,8 milionu euro. V létě příštího roku by tady mělo vzniknout takové návštěvnické centrum. Budeme tady ukazovat, jakým způsobem se obnovují památky, bude tady sál. Chtěli bychom tu mít konference, a takový společenský prostor,“ vysvětluje místostarosta Jakub Malačka. Součástí projektu je také oprava sýpky v partnerském městě Retz v Rakousku.

autor: tip
Spustit audio

Související

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...