Sto let Miroslava Zikmunda. Vzpomínky, rozhovory a fotografie na jednom místě

Dva mladí kluci se vydali na vandr do světa. Poslechněte si sedmdesát let starou reportáž Zikmunda a Hanzelky z Brazílie

Při své první cestě Miroslav Zikmund a Jiří Hanzelka projeli čtyřicet čtyř zemí.

Přípravy na první cestu Miroslavu Zikmundovi a Jiřímu Hanzelkovi trvaly 7 let. A pak se cestovatelé Tatrou T 87 v 10 hodin a 15 minut 22. dubna 1947 vydali přes válkou zničené Německo, Švýcarsko až do francouzského přístavu Marseille. Odtud odpluli lodí do Maroka.

Podívejte se, jak šel čas. Miroslav Zikmund ve fotografiích

Miroslav Zikmund u legendární Tatry 87

Miroslav Zikmund dnes slaví 99 let. A stále pracuje. Slavný cestovatel žijící ve Zlíně se tak nyní například podílí na přípravě publikace mapující historii Klubu H+Z. "Přestože po poslední knize řekl, že už žádnou nechce psát, aktivit klubu se účastní. Nejen radou, ale i prakticky," řekla členka výboru klubu Magdalena Preiningerová.

Z Casablancy se Hanzelka a Zikmund vydali do Egypta, kde nocovali na vrcholku Cheopsovy pyramidy. Překonali Núbijskou poušť, kde nebyla žádná silnice a neexistovala ani žádná mapa. Cestu skrze ni, z Egypta až do súdánského Chartúmu, našli jen pomocí kompasu. V Keni vystoupili na nejvyšší horu Afriky Kilimandžáro, kde nechali československou vlajku.

V Ugandě se setkali s trpasličími kmeny Bambenga (Pygmejové). Pak putovali z Kapského města, v tehdejší Jihoafrické Unii, přepluli Atlantský oceán do Argentiny. V Brazílii navštívili tábor malomocných a v Ekvádoru kmen Šuárů, lovce lebek, které měli možnost i nafilmovat.

Za tři a půl roku projeli Zikmund a Hanzelka 44 zemí, urazili 111 000 kilometrů, z toho 61 700 ve svém voze. Pořídili 10 000 fotografií a natočili 11 kilometrů filmu.

autoři: rv , Tomáš Fránek
Spustit audio

Související

Nejnovější zprávy

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.