Starou panenku dokáže znovu složit a slepit i ze střepů
Sběratelku panenek a majitelku Muzea panenek v Plzni Jiřinu Havlovou její koníček dovedl až k restaurování těchto hraček. S prosbou o opravu rozbitých panenek se na ni obracejí lidé z celé republiky.
Jiřina Havlová je takový chirurg pro panenky. Aby nemusela staré rozbité panenky odepsat a vyhodit, naučila se jim vdechnout nový život. Porcelánové a celuloidové hračky slepuje i z drobných kousků, na ručky a nožky panenek si vytvořila vlastní formy. Jak říká, těší ji, že opravenými panenkami dělá radost jejich majitelům: „Vidíte potom ty slzy, ta paní se vám rozechvěje. Jsou to i starší dámy, rodiče už nemají a já jim vracím jejich jedinou vzpomínku.“
Jak v letním horku zacházet s některými potravinami doporučuje Jana Hejdová, ředitelka Odboru hygieny výživy a předmětů běžného užívání Krajské hygienické stanice Plzeňského kraje. Patří, nebo nepatří kečup do lednice?
Sběratelé pohlednic si často vybírají jedno téma, města, zvířata, květiny apod. Jan Reindl ze Stříbra zvolil téma dost neobvyklé. Jak vysvětlil Martině Sihelské, pohlednice sbírá kvůli obecní heraldice. A cože to znamená?
Zveme např. na Výstavu denivek a mečíků pěstitele Pavla Nováka 3. 8. v Nýrsku, na Letní výstavu květin 9. až 11. 8. ve Staňkově a na výstavu vyšívaných obrazů Martina Formánka do 3. 9. v Lokti.
Bojíte se bouřky? A už se vám stalo, že se přihnala, když jste byli na výletě nebo na túře? Použili jste deštník? Co při bouřce venku v přírodě dělat a co nedělat, radí nadpraporčík Michal Holeček, tiskový mluvčí Hasičského záchranného sboru Plzeňského kraje.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.