Sourozenci Baťkovi: Nejde o množství napsaných písniček, ale o to, aby udělaly radost

1. prosinec 2021

Božena Baťková-Hrubá a její bratr Zdeněk jsou věhlasní zpěváci lidových písní z Kostic. Procestovali celou Evropu, obzlášť v Holandsku si je oblíbili.

„Jsem první posluchačka a taky první kritik,“ říká Božena Baťková-Hrubá o sourozenecké hudební tvorbě. „Moc kritická ale není,“ dodává bratr Zdeněk. „Jsme už tak sladění, že se vůbec nehádáme, se Zdeňkem to ani nejde, jaký je hodný a skromný člověk. A písničky mu jdou od srdíčka,“ nešetří chválou Božena.

„Kolik jsem napsal písní, to přesně nevím,“ říká Zdeněk. „Myslím, že přes dvě stě písniček to bude. Jde o to, aby ty písničky lidem něco řekly.“

Lidová písnička je provází od dětství. „Když člověk žije na Slovácku, kde potkává lidovou písničku na každém kroku, tak ho to ovlivní. U nás jsou tradice pořád živé.“

„Zpívali jsme odmalička, když bylo Božence šest roků a mně deset. A když k nám přišla návštěva, tatínek povídal: ‚Děcka, pojďte jim zazpívat.‘ Tak jsme šli do vinného sklepa a tam zazpívali dvě tři písničky. Nejdřív se nám moc nechtělo, ale když už jsm zpívali podesáté a lidé tleskali, tak se nám to zalíbilo,“ vzpomínají sourozenci.

Jak probíhá proces tvorby písně? Kolik má Zdeněk ve sklepě litrů slivovice? Poslechněte si záznam Apetýtu s Jarkou Vykoupilovou a sourozenci Baťkovými.

autoři: Jarka Vykoupilová , lop
Spustit audio

Související