Soud v Brně poslal obžalovaného podnikatele Zadeha znovu do vazby. Měl ovlivňovat svědky

4. prosinec 2016

Shahram Abdullah Zadeh půjde opět do vazby. Rozhodl o tom Městský soud v Brně. Iránského podnikatele s českým pasem obvinil státní zástupce z ovlivňování svědka a křivého obvinění. Zadeh je spolu s dalšími lidmi obžalovaný z daňových úniků. Státu tím údajně způsobil škodu dvě a půl miliardy korun. Za to mu hrozí až třináct let vězení.

V sobotu detektivové Národní centrály proti organizovanému zločinu zatkli dalších pět lidí kvůli vytváření falešných důkazů. Státní zástupce Michal Galát všechny včetně Zadeha obvinil z ovlivňování svědka a křivého obvinění.

„Všichni obvinění byli vzati do vazby. Z různých důvodů, z důvodů předstižné vazby i z důvodu obavy, že by mohli uprchnout,“ uvedl.

Obhájkyně Shahrama Zadeho Alena Kojzarová ale odmítá, že by její klient nějaké svědky v kauze ovlivňoval.

„Obvinění, které je sděleno mému klientovi, s případem nijak zvlášť nesouvisí. Ano, týká se osoby, jež figuruje v našem případu jako svědek, nicméně je to osoba, o které my od roku 2014 tvrdíme, že je naprosto nevěrohodná. Tudíž naprosto postrádá logiku jakákoliv úvaha o tom, že by jako náš klient měl snahu ovlivňovat jeho výpověď.“

Podnikatel už jednou ve vazbě byl. Na svobodu se dostal na začátku letošního roku po zaplacení rekordní 150 milionové kauce.

Čtěte také

Íránci s českým občanstvím Zadehovi a jeho 14 společníkům hrozí až 13 let vězení. Podle obžaloby Zadeh v letech 2012 a 2013 přivezl s komplici do Česka stovky milionů litrů pohonných hmot ze Slovinska a Německa.

Stát údajně ošidili na daních pomocí falešných daňových přiznání, celková škoda činí 2,5 miliardy korun. K obchodům podle obžaloby využíval takzvané bílé koně a do transakcí bylo zapojeno 65 firem.

Zadeh vinu popírá. Tvrdí, že kauza má jen vytvořit u veřejnosti iluzi boje proti daňovým únikům, přičemž skuteční pachatelé spravedlnosti unikají.

autor: tby
Spustit audio