Slavkovský zámek ve dvou podobách vzniká na 3D tiskárně

15. únor 2016
Jan Soukal s modelem slavkovského zámku v době renesance

Dva modely slavkovského zámku s detaily menšími než milimetr vznikají na 3D tiskárně.

Jak vypadal zámek ve Slavkově u Brna v období gotiky a renesance? Trojrozměrné modely zpracované do nejmenších detailů právě vznikají na 3D tiskárně jedné brněnské firmy. Naživo budou k vidění na výstavě, na níž město Slavkov oslaví šestisté výročí udělení práva používat městský znak.

Oba modely přijdou asi na sto tisíc korun a k vytisknutí každého z nich je potřeba dvacet až třicet hodin.

„Technologie, kterou používáme, je profesionální, čemuž odpovídá i cena a konečný výstup,“ říká Jan Soukal, jednatel firmy, která modely tiskne.

Princip výroby je stejný jako u jiných 3D tiskáren. Do nádržky uvnitř stroje, která je naplněná práškem na bázi sádry, vstřikuje stroj pojivo, tedy něco jako lepidlo.

„Software nařeže model na jednotlivé vrstvy a ty postupně tiskne. Tam, kde vstříkne pojivo, vznikne část modelu, tam, kde pojivo nevstříkne, bude nakonec prázdné místo,“ popisuje způsob 3D tisku Soukal.

Modely slavkovského zámku se tisknou na 3D tiskárně.

Zbylý prášek se recykluje a poslouží při výrobě dalšího 3D modelu.

Oproti ručně vyráběným modelům budov, které pro své klienty často vytváří třeba architektonické kanceláře, má technologie 3D tisku nejméně dvě výhody. „Je to kratší doba dodání celého modelu a snadná výroba geometricky velice složitých částí,“ dodává Jan Soukal.

Výsledné modely gotické a renesanční podoby zámku jsou asi 25 centimetrů vysoké a stojí na základně 60 na 60 centimetrů. Oslavy 600 výročí udělení práva používat městský znak chystá město Slavkov na červen a budou trvat čtyři dny. Jejich program v současné době vzniká

Modely slavkovského zámku se tisknou na 3D tiskárně.
Spustit audio
autoři: Vlasta Gajdošíková, Veronika Skálová