Sklář, zpěvák a tanečník Ladislav Breznický

14. květen 2022

Když se řekne sklo, každý si představí severní Čechy, ale jedna z nejdéle fungujících skláren na našem území je paradoxně na Moravě.

V roce 1794 uprostřed hlubokých bukových lesů Bílých Karpat pod Velkou Javořinou založil sklárnu kníže Alois I. z Lichtenštejna. Postavil ji na nalezišti kvalitního sklářského písku a poté, co sklárnu převzala rakouská rodina Zahnových, začala vyrábět jemné křišťálové sklo zdobené broušením a rytím.

Ladislav Breznický (v pozadí)

V roce 1894 sklárna začala používat místní název Květná neboli Blumenbach a toto jméno se brzy stalo velmi vyhledávaným. Po zestátnění po r. 1948 se změnila na Moravské sklárny v Květné. A právě v nich započal svou dráhu muž, který dnes se svými syny Ladislavem a Matějem provozuje v Květné vlastní sklářskou huť: Ladislav Breznický. A se stejnou vášní, s jakou vyrábí sklo, se věnuje i folklóru.

Putování za sklem na jihovýchod Moravy doprovodí cimbálové muziky Strýci ze Strání, Olšava s Lubomírem Málkem, Světlovan z Bojkovic a BROLN s Vlastou Grycovou, která rovněž pracovala ve sklárnách v Květné jako malérečka. Poslechněte si Folklorní notování.

Sklenky z dílny Ladislava Breznického
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...