Sklady pro zelináře a ochrana sadů. Ministerstvo rozdělí mezi zemědělce přes 3 miliardy korun

14. červenec 2020

Na podporu pěstování ovoce a zeleniny, jejich uskladnění, opatření proti mrazu nebo tvorbu e-shopů pošle ministerstvo zemědělství téměř 3,5 miliardy korun. Žádat o ně mohou zemědělské a potravinářské podniky ode dneška (14. července). Peníze mají zvýšit potravinovou soběstačnost Česka.

„Celé jaro nemáme skladovací kapacity, nejsme soběstační, v podstatě veškerou zeleninu musíme dovážet,“ vysvětluje jeden z aktuálních problémů Petr Hanka ze Zelinářské unie Čech a Moravy. V zemi se podle něj vypěstuje asi 30 % domácí spotřeby zeleniny.

Naopak ovocnáři primárně sklady stavět nechtějí. Podle Martina Ludvíka, předsedy ovocnářské unie České republiky, by dotace měly putovat do sadů. „Protikroupové sítě, závlahy, technologie proti mrazu. Pro nás v tuhle chvíli jsou prioritní investice přímo v sadech, abychom dokázali navýšit produkci. Druhým krokem potom bude navyšování případné skladové kapacity.

Modernizace

Podpora je podle Ludvíka je důležitá také v tom, že u nově založených sadů trvá tři až čtyři roky, než začnou plodit a tím pádem vydělávat peníze. Zároveň jsou skladovací technologie mnohdy zastaralé.

„Problém kapacit v ovocnářství asi není tak velký jako v zelenině. Kapacit je dost, ale potřebujeme rekonstruovat. Dneska jsou daleko modernější technologie na to, abychom mohli to ovoce skladovat déle a v dobré kvalitě,“ dodává Martin Ludvík.

Prodej přes internet

Zemědělci budou moct posílit i prodej přes internet. „Otevírá se možnost pro čerpání dotací na nákup aut pro rozvoz potravin a krmiv a na zřízení e-shopů a internetových stránek. Ministerstvo zemědělství tak chce podpořit místní trhy i prodej přes internet, který v době koronavirových opatření začali lidé využívat častěji,“ doplňuje mluvčí Ministerstva zemědělství Marek Zemánek.

O celkem 3,4 miliardy korun mohou zemědělské a potravinářské podniky žádat do 4. srpna.

autor: Petr Tichý
Spustit audio

Související