Simulovaný hackerský útok na jadernou elektrárnu. Obránci odrazili třetinu nájezdů

7. říjen 2015

Mohutný kybernetický útok na jadernou elektrárnu dnes nasimulovalo cvičení, během kterého ověřovali bezpečnostní experti, pracovníci klíčových ministerstev i průmyslových firem svou připravenost na podobnou situaci. Vše se odehrálo v kybernetickém polygonu brněnské Masarykovy univerzity.

Proti sobě stanuly dva týmy informatiků a expertů na kybernetickou bezpečnost z akademických pracovišť, ministerstev, průmyslové sféry i Národního bezpečnostního úřadu. První technické cvičení svého druhu začalo už v úterý, kdy se účastníci seznamovali s infrastrukturou a připravili ji na dnešní útoky.

Samotné útoky trvaly šest hodin, měnily formu a postupně kulminovaly. Krize mohla v krajním případě skončit havárií v provozu fiktivní elektrárny.

Útočníci vystupující v roli bojovníků proti jaderné energetice seděli v oddělené místnosti. Obránci navíc komunikovali s figuranty v rolích novinářů, své kroky mohli konzultovat s právníkem.

Vyhodnocení výsledků cvičení má být do konce října. Podle ředitele Národního centra kybernetické bezpečnosti Vladimíra Rohela si ale obránci vedli velice dobře.

„Obránci ubránili asi 30 až 40 procent útoků. Mysleli jsme si, že to bude slabší. V praxi by útok nebyl tak intenzivní. Rozhodně si nemyslíme, že by systémy elektráren na tom byly tak špatně, jak jsme my připravili sítě.“

Kybernetických útoků každým rokem přibývá. Za poslední dva roky se jejich počet celosvětově zvýšil skoro o polovinu. Ministerstvo obrany chce kvůli nim investovat do nákupu technologií. Během příštích pěti let by na to měl resort vyčlenit až 500 milionů korun ročně.

Obránci ubránili 30 až 40 procent simulovaných útoků na jadernou elektrárnu
autor: ves | zdroj: ČTK
Spustit audio