Silničáři zahájili stavbu obchvatu Čebína. Kraj za ni zaplatí skoro půl miliardy korun

Na Brněnsku začala stavba obchvatu Čebína, nejdražší dopravní stavba Jihomoravského kraje v letošním roce. Stát bude bezmála půl miliardy korun, z toho 380 milionů korun pokryje evropská dotace.

Téměř čtyři kilometry dlouhý obchvat povede jihozápadně od Čebína. Jeho největším přínosem je vedle zkrácení cesty mezi Brnem a Tišnovem hlavně odvedení dopravy z centra obce.

Obchvat Čebína má zvýšit bezpečnost obyvatel i řidičů a zkrátit cestovaní mezi Brnem a Tišnovem

„Je to 17 tisíc aut denně v jednom směru, velká část zástavby stojí právě kolem krajské silnice, takže pro lidi je to hluk, vibrace. Množství i velikost těch aut, které tudy dnes jezdí, jsou daleko větší, než byly dřív,“ vysvětluje důvody pro stavbu obchvatu nezávislý starosta Čebína Tomáš Kříž.

Trasa budoucí silnice už je v terénu dobře viditelná, popisuje ředitel krajské Správy a údržby silnic Roman Hanák: „Zhotovitel začal skrývkou ornice, bude probíhat také archeologický průzkum. Smlouva je podepsaná s dokončením stavby do konce roku 2023, fyzické dokončení stavby by mělo být 10. září 2023.“

Součástí stavby budou čtyři mosty, okružní křižovatka při napojení od Kuřimi a dvě protihlukové stěny o celkové délce jeden a půl kilometru.

Spustit audio

Související