Senátor Čuba nebyl kvůli nemoci od září v práci, plat i náhrady pobírá dál. Kancléř Mynář ho brání

28. leden 2017

Senátor František Čuba v roce 2014 na Zlínsku získal senátorské křeslo pro Stranu práv občanů. Od svého zvolení byl přibližně jen na polovině hlasování. A i když od září nebyl v práci, dál pobírá plat i veškeré náhrady, upozornil server iDnes.cz.

Jednaosmdesátiletý Čuba je v žebříčku senátních absentérů na šestém místě. Kvůli nemoci se v horní komoře ukázal naposledy během loňské srpnové schůze. Že Čubu nemoc v práci omezuje, přiznávají i jeho spolustraníci.

Senátor Čuba na podzim podstoupil operaci, ze které se aktuálně zotavuje. Přesto však nepobírá nemocenskou, ale plný senátorský plat a veškeré náhrady - dohromady kolem 90 tisíc korun. Senát mu navíc proplácí i nájemné v pražském bytě.

„Jsme rádi, že pana docenta Čubu máme, podle mých informací by se brzy měl zapojit do práce,“ hájí Čubovo politické angažmá hradní kancléř a krajský šéf SPO Vratislav Mynář.

Čtěte také

Mluvčí Senátu Eva Davidová pro iDnes.cz uvedla, že Senát podle zákona nezodpovídá na docházku senátorů a záleží tak plně na jejich zodpovědnosti. Podle Davidové také neexistuje žádná lhůta, která by neúčast senátora na jednáních omezovala. V praxi to znamená, že v krajním případě by senátor mohl celé šestileté období promarodit, ale o plat by nepřišel.

Čtěte také

„V případě dlouhodobé nemoci by měl být ve stavu nemocných, pak by se jeho platové ohodnocení překlopilo do jiného režimu. Náhrady by pobírat neměl, ty slouží pro výkon práce senátora,“ kritizuje Čubův postup lidovecký senátor Patrik Kunčar.

Strana práv občanů na odvolání mandátu Františka Čuby trvat nebude. SPO by totiž měla na Zlínsku malou šanci obhájit mandát v doplňujících volbách.

autor: rez
Spustit audio