Sedm hříchů v Tišnově připomene cestu odsouzenců na šibenici

Podél jedné z hlavních ulic v Tišnově vznikají tři metry vysoké stély z temně černého kamene. Město tam spolu s nadšenci obnovuje cestu hrdelního práva, kudy dřív trestanci chodili na šibenici.

Pod kopcem Klucanina nad Tišnovem objevili historici před dvěma lety zbytky šibenice a kosterní pozůstatky. Místní nadšence do historie hned napadlo vytvořit cestu, která by připomínala poslední pouť odsouzeného z šatlavy na šibenici.

Nápad se zalíbil i městu a tak teď místní obyvatelé pozorují dělníky, kteří otesávají temně černý kámen a staví z něj tři metry vysoké bloky, které mají připomínat lidské hříchy.

Podél ulice Brněnská v Tišnově už se ze země tyčí dvě stély z černého vápence. Na vrchu každé z nich je na žulovém bloku jméno některé z lidských neřestí. Právě ty totiž vedou podle autora projektu Miloše Sysla k páchání zločinů.

Dělníci budují cestu hrdelního práva v Tišnově

„Středověký člověk chápal symboliku vyjádření toho daného hříchu. U závisti je třeba netopýr, u lakomství liška. Okov, který bude v každé stéle, znázorňuje připoutání člověka ke konkrétnímu hříchu,“ vysvětluje autor projektu Miloš Sysel.

Podobných stél bude na cestě od radnice, kde dříve byla šatlava, k šibeničnímu vrchu sedm. Každá z nich bude mít jiný tvar, například stéla závisti se od základny zmenšuje a symbolizuje tak užírání se závistí zevnitř. U posledního zastavení lidé ale původní šibenici nenajdou. Místo ní se Sysel s kolegy rozhodli na místě poprav postavit kapli.

Cesta hrdelního práva Tišnov - Lakomství

„Z pohledu středověkého člověka tam jsou duše uvězněny. Pokud by se kaple vysvětila, tak by na tom místě došlo ke smíření duší těch popravených s jejich osudem,“ doplňuje Sysel.

Cesta hrdelního práva pro Tišnov - lenost

Na stavbu kaple teď vybírají peníze ve veřejné sbírce. Peníze na projekt přidalo také město, které doufá, že zaujme nejen místní, ale také turisty.

„Podobný projekt se v nejbližším okolí nevyskytuje, takže by to mohl být určitý způsob, jak sem dostat návštěvníky a město zviditelnit. Má to podporu občanů, dozví se něco o historii a můžou to zároveň spojit s pěknou procházkou,“ říká mluvčí města Tišnova Roman Skřepek.

Vizualizace: Cesta hrdelního práva, závist

K cestě hrdelního práva chtějí autoři vydat ilustrovaného průvodce a doufají, že do půlky příštího roku by mohla být cesta kompletní.

autor: Tereza Kadrnožková
Spustit audio