Sama jsem někdy zděšená z toho, co jsem vymyslela, přiznává s úsměvem výtvarnice Kateřina Šedá
Oceňovaná umělkyně Kateřina Šedá přestěhovala jihomoravskou vesnici do Londýna a k Mendelovu výročí uspořádala Mezinárodní sbírku zlozvyků. „Zlozvyky nás spojují víc než něco podobného,“ tvrdí.
Čtěte také
Kateřina Šedá používá ve svých projektech nástroje, které často používají vizuální umělci, výtvarníci. Člověk v nich může vidět kresbu, video, může zažít performance. „Ale tím, čím já se zabývám, jsou lidské vztahy. Snažím se lidi spojit a nějakým způsobem změnit jejich chování na určitém místě, třeba je seznámit – ale nestandardním způsobem tak, jak se běžně seznamka neděje,“ vysvětluje.
Používá k tomu metody, které by většinu lidí nenapadly. „Třeba na největším československém rande jsem lidi seznamovala na základě věcí, kterým jim zbyly po jejich ex, a kterých se chtěli zbavit.“
„Záměrně se nesnažím být kontroverzní, ale bohužel to z té samotné podstaty práce vychází,“ dodává s úsměvem Šedá. Většinou tak přijde s myšlenkou, která je na první pohled absurdní.
Jaké jsou pak první reakce oslovených? „Překvapení, nedůvěra, šok. Určitě to není tak, že by mi skočili kolem krku. Motivací do těch dalších let je, že se mi to podaří zvrátit. Ale z těch největších odpůrců jsou na konci ti největší fanoušci.“
Sbírka zlozvyků
Představit Gregora Johanna Mendela široké veřejnosti. To bylo zadání, které přišlo Kateřině Šedé od pořadatelů Mendel festivalu, který se konal v létě v Brně. „Udělala jsem si průzkum na školách a dozvěděla se, že Mendel byl hokejista, fotbalista, youtuber, herec.
Čtěte také
Takže jsem potřebovala najít způsob, jak zasáhnout všechny skupiny obyvatel, aby jim to bylo srozumitelné. Takže jsem přemýšlela – v rámci genetiky – s čím se setkáváme každý den. A postupně jsem přišel právě na ty zlozvyky. Neustále řešíme, s čím nás manžel otravuje, co jsme zdědili po rodičích, co jsme předali svým dětem.“
„Sama jsem někdy vyděšená z toho, co jsem vymyslela. Polije mě horko, když si představím, kolik je to práce a vlastně se mi to vůbec nechce dělat. Není to tak, že bych pořád byla naladěná a říkala si: ‚Jé, to mám radost, hned tam jdu.‘ Nechce se mi, ale když už to vymyslím, tak pak se musím hecnout a tu věc dodělat.“
O Národní sbírce zlozvyků, Mendelovi a své práci hovořila Jana Kobylinská s výtvarnicí Kateřinou Šedou v Apetýtu. Poslechněte si záznam rozhovoru!
Související
-
Brněnský Bronx se mění. Kateřina Šedá plánuje revitalizaci veřejného prostoru v okolí Cejlu
Propojila Bedřichovice s Londýnem, poukázala na odvrácenou stranu turismu v Českém Krumlově a teď chce proměnit vyloučenou lokalitu v Brně.
-
„Turistické centrum Krumlova je jako vyloučená lokalita, proto mě zajímá,“ říká Kateřina Šedá
Kateřina Šedá v minulosti přestěhovala moravskou vesnici do londýnské Tate Gallery a ve vietnamské tržnici v Bratislavě uspořádala svoji verzi Pevnosti Boyard.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Ze světa lesních samot
Román klasika české literatury zobrazuje dramatické změny poměrů na česko-bavorském pomezí v posledním čtvrtletí 19. století, kdy ustálený životní řád "světa lesních samot" narušila živelná katastrofa.