Šalvějový čaj nebo nápoj z máty omezí v létě nepříjemné pocení

Letošní tropické léto a teploty kolem 35 stupňů Celsia způsobují, že se potíme víc a častěji. Pro mnohé z nás je to nepříjemné. Do zbraně pak vyrážíme mnoha způsoby. K těm netradičním patří bylinky.

Pokud se hodně potíte a není vám to zrovna po chuti, existuje jednoduché řešení.

„V létě je výborná bylinka na pocení šalvěj lékařská, ze které se dá připravit čaj, který se může podávat jak teplý, tak studený. Bývá pěstována v zahradách, ale není to naše domácí rostlina, můžete ji nahradit domácí šalvějí, které rostou třeba na loukách kolem Znojma,“ říká botanik Radomír Němec.

Podle znojemské magistry a lékárnice Pavly Švabíkové bychom se ale orosenému čelu a potu i na dalších částech těla bránit neměli.

„Pocení je vlastně obranný fyziologický mechanismus, potlačili bychom ho v nejnutnějších případech, pokud možno ale vůbec ne. Pokud už máme akutní potřebu pocení potlačit, můžeme použít šalvěj porcovanou v nálevových sáčcích, jeden sáček na čtvrt litru vody, pít maximálně třikrát za den.“

Šalvěj ale není jedinou rostlinou, po které se efekt, že se přestaneme potit, dostaví.

„Výborná bylina, která se dá užívat teď v letním horku, je máta, různé kultivary máty. Máta se dá dát do vody za studena, necháme nať ve vodě vyluhovat a potom nápoj můžeme i zchladit v ledničce a podáváme ho za těch horkých letních dnů,“ dodává Radomír Němec.

Máta ale nemá takové účinky jako šalvěj, které na Znojemsku roste hned několik druhů, například luční, hajní nebo přeslenitá, známá jako babské ucho.

„A potom tady máme extra vzácnou šalvěj, která se tady objevila v letošním roce, jinak držela státní hranici s Rakouskem, takže na rakouské straně byla, a u nás ne. Jmenuje se šalvěj rakouská, v letošním roce se nám ji podařilo najít v obci Nový Šaldorf-Sedlešovice v trávníku, tato rostlina byla považována v České republice za vyhynulou.“

Důležitost antiperspirantů

Při pití šalvějového čaje nebo nápojů s mátou se sice budeme cítit o trochu lépe, ale nepříjemný pach z potu se stejně dostaví, pokud nebudeme používat antiperspiranty.

„Antiperspiranty, deodoranty, různé značky, všechny jdou, určitě se prodávají mnohem více, o čtyřicet nebo padesát procent více. Je lepší, že se teď prodává více antiperspirantů, protože jet městskou hromadnou dopravou, pokud tohle někdo nepoužívá, to musí být strašné,“ zakončuje vedoucí znojemské drogerie Eva Černá.

Bylinky a antiperspiranty ale nezmůžou nic, když nezačneme vodou a mýdlem.

autoři: tej , Alena Kusáková
Spustit audio