Růže v nádobách vyžadují pozornost. Ideální jsou pro ně velké nádoby z pálené hlíny

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Pro růže pěstované v květináčích jsou ideální nádoby z pálené hlíny

Růže jsou okrasou každé zahrady. Lze je pěstovat i v květináčích, pozor však musíme dát na výběr správné odrůdy. Dopředu musíme také počítat s tím, že budou vyžadovat naší pozornost.

Růže mají hlubokou kořenovou soustavu, proto vybíráme květináč spíše vyšší. Jeho průměr by neměl mít měně než 40cm. Mějte na paměti, čím větší, tím lepší. Spíš než plast přivítají vaše růže nádobu z pálené hlíny, který je lépe prodyšný.

Kvůli omezeným podmínkám se růžím v nádobách musíme věnovat o něco více nežli volně rostoucím rostlinám na záhonu. Nezapomínejte na dostatečnou, pravidelnou zálivku. Nepodceňujte ani hnojení. Výživu jim dodávejte v průběhu celého léta. S koncem září přihnojování ukončete, aby se rostlina v klidu začala připravovat na zimu.

Růže má ráda hodně organické hmoty. Do běžné zeminy je proto vhodné přimíchat substrát na rašelinové bázi, nebo dostatek kompostu.

Vyhněte se sadovým a popínavým růžím

Pokud hledáte růže do nádob, zvolte odrůdu nižší, půdopokryvnou a remontantní, tedy s opakovaným efektem kvetení. V nákupním centru pátrejte po růžích s označením „patio“, které jsou určené právě do nádob. Nehodí se růže sadové ani popínavé, dorůstají do velké výšky, která u nádobových rostlin není žádoucí.