Rozšíření pěších zón a zklidnění provozu v centru Brna. Přísnější regulace začne platit od ledna

Zklidníme provoz v pěší zóně – to slibují brněnští radní. Ve středu schválili nová pravidla pro vjezd do historického centra Brna.

Ta mění třeba čas určený pro zásobování prodejen a hospod, anebo rozšiřuje pěší zónu. Přísnější regulace má začít platit v lednu 2020.

Rozšíření pěší zóny

Z okolí náměstí Svobody a Masarykovy třídy, kde je pěší zóna dnes, se rozšíří na Zelný trh a Jakubské náměstí. Do pěší zóny bude vjezd regulovaný nepřetržitě. Řidiče budou hlídat kamery. Konkrétně na Zelný trh budou moct vjíždět rezidenti a abonenti, tedy lidé, kteří v pěších zónách bydlí a firmy, které tam sídlí. A kromě toho taky lidé s průkazy ZTP/P, anebo trhovci, kteří na náměstí mají stánky.

Po zavedení modrých zón se městská památková rezervace stala průjezdnou a řidiči si tudy ze všech směrů můžou zkracovat cestu. To se teď změní. Už nebude možné historickým centrem Brna projíždět. Dohlížet na to budou kamery umístěné vždy u vjezdu a výjezdu z ulice. Centrum bude nově rozdělené na víc oblastí. Nejpřísnější regulace bude právě v pěších zónách tak, aby nebyly průjezdné. Zároveň ale přibude míst, kam se řidiči budou moct znovu dostat a zmizí odtamtud zákaz vjezdu.

Rezidentní parkování v Brně

Což bude třeba v oblasti Jezuitské, Beethovenovy a Dvořákovy ulice. Anebo kolem Veselé, nebo Orlí ulice. Tam bude nově moct vjet kdokoliv. Návštěvníci ale budou moct parkovat jen na několika nově vyhrazených místech, a to na třicet až šedesát minut. Taková speciální místa, takzvané drop zóny budou určené třeba pro zákazníky obchodů, kteří si chtějí vyzvednout zboží. Ale také pro kurýry – kdo z centra si bude chtít převzít balík, ten musí počítat s tím, že kurýr nepřijede až na náměstí Svobody, ale bude si pro něj muset přijít na toto speciálně zřízené místo.

Zásobování prodejen a podniků v centru

Auta zásobování už nebudou moct do centra vjet večer, jak je to možné nyní. Zároveň ale budou mít víc času ráno a dopoledne. Aktuálně je vjezd pro zásobování povolený od šesti do devíti hodin. Nově to bude až do půl jedenácté.

Lidé, kteří mají platné povolení k vjezdu do historického centra, zatím nemusí nic dělat, pokud je k tomu magistrát nevyzve. Úředníci zkontrolují všechna vydaná povolení, těch je zhruba kolem třinácti tisíc. Pro obyvatele to spíš znamená, že hlavně nebudou moct jezdit po celém historickém centru křížem krážem. Magistrát slíbil, že před spuštěním nové regulace spustí informační kampaň, kde všechny změny podrobně vysvětlí.

autor: Tomáš Kremr
Spustit audio

Související