Rozhlasové vzpomínky Františka Kožíka

20. červenec 2019
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy František Kožík - snímek ze 40. let

Je nám líto, ale k tomuto audiu již vypršela autorská práva.

Poslechněte si dosud nepublikované vzpomínky Františka Kožíka na práci v brněnském rozhlase, které z archivu Památníku národního písemnictví vybral a pro rozhlas připravil Přemysl Hnilička.

Je jen těžko k uvěření, že je v současnosti jméno romanopisce, dramatika a rozhlasového dramaturga Františka Kožíka již téměř zapomenuto. Některá jeho díla skončila zaváta zapomněním docela právem, některé romány by si pro změnu zasloužily reedici. František Kožík se zaměřoval především na životopisy. Zpracoval biografie Kryštofa Kolumba, Jana Amose Komenského či Leoše Janáčka.

Rozhlasové vzpomínky, které vám předkládáme, vznikly v roce 1964. Snad jako soukromý pokus o záznam vlastních pamětí, snad jako příspěvek do oficiálního rozhlasového archívu nebo pro cyklus tiskovin Kapitoly z dějin Československého rozhlasu.

Kožíkovy rukopisné vzpomínky ležely v archívu několik desítek let zcela nepovšimnuty. Podařilo se nám je pro vás opět oživit.

Dramaturgie: Alena Blažejovská

Připravil: Přemysl Hnilička

Režie: Radim Nejedlý

Účinkuje: Zdeněk Bureš

autor: Přemysl Hnilička
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Nenechte si ujít kouzlo staré Číny s Hankou Maciuchovou

Ondřej Kepka, režisér a moderátor

Ondřej Kepka

Tajný deník čínské císařovny

Koupit

Románové zpracování životního příběh císařovny vdovy Cch'-si, která se jako mladá dívka Jehonala stala konkubínou císaře a díky mimořádné inteligenci, intrikám i krutosti dokázala postupně vystoupat na vrchol a na půlstoletí se stát faktickou vládkyní Číny.