Rozhlásek: Veronika Pospíšilová - František

14. květen 2013

Autorkou dalšího rozhlásku je studentka Veronika Pospíšilová. Pochází z Brna a vystudovala místní Biskupské gymnázium, poté nastoupila na jeden rok na brněnskou filozofickou fakultu, konkrétně na obor Teorie a dějiny divadla a Španělský jazyk. Toto studium ji ovšem pro svou absenci tvořivosti příliš nenaplňovalo.

Proto nyní studuje druhým rokem v ateliéru Rozhlasové a televizní dramaturgie a scenáristiky na JAMU. Svět médií je však pro ni zcela novým světem, který předtím moc neznala. Doposud totiž měla spíš vazby na divadlo – čtyři roky strávila ve Studiu Dům pod vedením Evy Tálské. V současné době se divadlu stále věnuje. Kromě toho se soustředí především na rozhlasovou a dokumentární tvorbu a tvůrčí psaní. Mimo to strávila dva měsíce ve Španělsku v pozici servírky a čtvrt roku v Kanadě a poznatky z těchto cest pro ni byly velmi přínosné.

Veronika Pospíšilová: František

„Peníze a blahobyt,
jenom to chce církev mít!
Odříkání, chudoba?
Restitucí podoba.“

Slyším stále stejné fráze:
že nás církev vyjde draze.
Když však hlásí rádio,
že je nový papež zvolen,
vládne radost všude kolem.

A je toho plná bedna:
František je číslo jedna.
Jaké ale překvapení,
že z Evropy Otec není!

Papež z Jižní Ameriky?
Jiná kultura a zvyky?
Vždyť je v tom spíš naděje:
křesťanů tam více je!

A že bude z Argentiny
pohled na vše trochu jiný?
Možná ale přinese nám
ke skromnosti františkánů
moudrost indiánů.

Rozhlásek Veroniky Pospíšilové František přednese v Zelném rynku herečka Divadla Husa na provázku Andrea Buršová. Poslouchejte v sobotu 18. května po 17. hodině.

autor: Veronika Pospíšilová
Spustit audio