Roman Franc fotí grupy. „S lidmi mě to baví. Díky focení portrétů poznávám jiné světy,“ říká brněnský fotograf
Na podzim chystá fotograf Roman Franc skupinovou fotografii všech obyvatel Náměště nad Oslavou. Loni dokumentoval pomalu zanikající české vesnice v Banátu a podílel se na tvorbě publikace Fenomén Zbrojovka. „Historky mě při focení potkávají na každém rohu – někdy bohudík, někdy bohužel. Je potřeba být připraven – hlavně na to, že všechno změníte, i když máte fotku už nějak rozmyšlenou,“ říká o své práci. Dodává, že díky focení má možnost poznávat světy.
Související
-
Nefotím portréty, ale tváře lidí, říká známý fotograf Pinkava
„Já fotím s tvářemi. Snažím se, aby to byla výpověď o něčem obecnějším než jen portrét konkrétního, třeba i známého člověka,“ říká fotograf Ivan Pinkava.
-
Deníky jsou pro mě důkaz, že jsem měl krásný život, vypráví fotograf Koudelka. Vychází mu biografie
Snažil jsem se nefotografovat jen jednu věc a jedním způsobem, vypráví legendární světový fotograf Josef Koudelka, kterému právě vychází biografie.
-
Fotograf Birgus: Špičkovým reportážním fotografem se můžete stát i bez školy. Ani Koudelka ji nemá
„Autentičnost hraje ve fotce velkou roli, ale i dokumentární snímek může představovat subjektivnější pohled a může mluvit i o samotném autorovi,“ říká Vladimír Birgus.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.