Rok na Seznamu UNESCO: Vánoční ozdoby z foukaných skleněných perlí z Poniklé

16. prosinec 2021

Před rokem se seznam světového kulturního dědictví UNESCO rozrostl o perlařské řemeslo. Tradiční ruční výroba vánočních ozdob faktorským způsobem v Poniklé trvá přes sto let. V novodobé historii hlavně díky Markovi Kulhavému, který firmu řídí i v současných nelehkých covidových časech.

Čtěte také

Hostem Dopoledne pod Ještědem byl pan Marek Kulhavý, který převzal před lety firmu Rautis po svém otci. Co se během roku, kdy je ruční výroba vánočních ozdob z foukaných skleněných perlí na seznamu nehmotného kulturního dědictví Organizace OSN pro vzdělání, vědu a kulturu (UNESCO), změnilo, a jaký ohlas má nejenom u nás tato ojedinělá výroba? Poslechněte si záznam rozhovoru.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.