Restaurátoři a dělníci po dvou letech opustili zámek Uherčice. Opravili interiéry severního křídla i nádvoří

10. prosinec 2021

Po dvou letech skončila rekonstrukce severního křídla zámku v Uherčicích na Znojemsku. Stála 130 milionů korun. Opravený je vstup do zámku, arkádové chodby i Banketní sál. Díky tomu se návštěvníkům bude moci otevřít zcela nový prohlídkový okruh.

„Pro návštěvníky je tím nejviditelnějším samotný vstup, kdy přichází k nově opraveným fasádám zámku a prochází potom arkádovým nádvořím, které také doznalo zásadních změn,“ popisuje kastelánka Alena Lysá.

„Arkádová chodba byla kompletně staticky zabezpečena, takže arkády působí kompaktně a opraveně. Jsou zde doplněny sochy, které se původně nacházely v zámecké zahradě,“ doplňuje.

Při vstupu na hlavní nádvoří vás přivítá opravená fasáda severního křídla. „Jsou obnovena obě schodiště, která vedou na arkádu, takže návštěvníci budou moci bezpečně vystoupat do prvního patra, aniž by měli strach, že se s nimi schodiště zřítí.“

V Banketním sálu se rozsvítí nádherný křišťálový lustr. A kromě toho, že už jsou tam umístěny židle, je v něm i klavír a barevně zdobené schodiště. „Je to úžasný a nepředstavitelný pocit. Když tu člověk začínal a viděl ty díry v podlahách, přesekané sochy, chybějící vybavení, tak se nestačí sklánět se před umem restaurátorů, protože odvedli obrovský kus práce.“

Návštěvníci do sálu zavítají v rámci nového prohlídkového okruhu na jaře. Rekonstrukcí za 130 milionů korun to ale v Uherčicích nekončí. V dalších letech se má proměnit například východní část zámku.

autor: Petr Tichý
Spustit audio

Související