Řemeslníci začali s demontáží kamenného obětního stolu z brněnské katedrály na Petrově

7. duben 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy V katedrále svatých Petra a Pavla v Brně dělníci demontovali kamenný obětní stůl, začala tak obnova liturgického prostoru před hlavním oltářem

V brněnské katedrále na Petrově dnes řemeslníci začali s obnovou presbytáře. Dělníci demontují kamenný obětní stůl a nahradí ho novým, bronzovým – kromě něj bude mít chrám také nový ambon, sedadlo pro celebranta, svícny a procesní kříž.

V katedrále svatých Petra a Pavla v Brně dělníci demontovali kamenný obětní stůl, začala tak obnova liturgického prostoru před hlavním oltářem

Obnova vyjde biskupství na zhruba 2 miliony korun. Nové prvky presbytáře posvětí biskup Vojtěch Cikrle 21. května.

„Teď tady bude zatím provizorium – dřevěný stůl, který si ani nebude hrát na oltář,“ popisuje farář Tomáš Koumal. Nový prostor presbytáře bude podle návrhu tvůrčího kolektivu architektů Michala Říčného, Petra Todorova a Magdaleny Říčné sjednocený. Vychází z ornamentu na neogotickém oltářním nástavci, dominantě, která v katedrále zůstává.

Drobné detaily odkážou ke svatým Petru a Pavlovi, patronům chrámu na Petrově. „Libovolná výtvarná abstrakce na téma meč, kříž, kohout, ucho – známé atributy,“ dodává Petr Todorov. Biskupství do nového obětního stolu ukryje ostatky diecézní rodačky svaté Zdislavy.

Spustit audio

Související