Ředitel Moravské gobelínové manufaktury: Vážím si gobelínu kvůli tomu, jak prorůstá dějinami už od gotiky
Moravská gobelínová manufaktura ve Valašském Meziříčí je poklad, o který je potřeba dobře pečovat. Jan Timotej Strýček je už několik let jejím ředitelem. Akademický malíř, grafik a také výtvarník utváří její umělecký profil s nadšením a pokorou.
Gobelínce vrátil Strýček prestiž a učinil z ní jedno z kulturních center města. Pod jeho uměleckým vedením restauruje manufaktura cenné gobelíny staré stovky let. „Gobelín v minulosti zaujímal celou stěnu nebo obrovskou část stěny. Má úplně jinou funkci než obraz, ten pověsíte na stěně a je to nějaký objekt. Kdežto gobelín se stává součásti interiéru, má měřítko lidské figury,“ vysvětluje.
„Při samotné tvorbě gobelínu se rok života člověka promění v dílo, to už se dneska moc nevidí. A ten lidský vklad je v tom cítit,“ dodává Strýček.
V Císařské konírně Pražského hradu můžete do 23. dubna 2023 zhlédnout výstavu Znovuzrození gobelínu. Tvorbu první české gobelínové dílny reprezentují tapiserie utkané podle předloh českých umělců – Medka, Malicha, Sopka a Nikla. Uvidíte také cyklus jedenácti gobelínů inspirovaných expresivními linořezy Josefa Čapka.
V manufaktuře ve Valašském Meziříčí mají gobelín, který pochází odhadem z roku 1620. „Gobelínu si vážím kvůli tomu, jak prorůstá dějinami už od gotiky. A když se to po dvou stech letech vždycky zrestauruje, tak je jeho život vlastně věčný.“
Kdy byly v minulosti gobelíny na vzestupu a jaký je o ně zájem dnes? Dokáží lidé ocenit ruční tkaní gobelínů? O historii a současnosti Moravské gobelínové manufaktury si poslechněte více v rozhovoru.
Související
-
Jako když stavíte katedrálu z pískovce. Gobelín je jiné médium než obraz, říká Jan Timotej Strýček
Má deset zaměstnanců, takže přání si prý rovnou odečítají z očí. Do podoby gobelínu jeho tým přepracovává obrazy Jiřího Sopka, Mikuláše Medka nebo Vladimíra Kokolii.
-
Po deseti letech práce pro stát. Ve valašskomeziříčské manufaktuře utkali gobelín pro Ústavní soud
Na prestižní zakázce pracovali ve Valašském Meziříčí půl roku.
-
Valašské Meziříčí nabízí studentům unikátní umělecké obory. Vznikla tu gobelínová i sklářská škola
Zajímavým městem v široké nabídce středních škol ve Zlínském kraji je Valašské Meziříčí. První zápisy o tamním vzdělávání jsou už z 15. století.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.